Doba čtení:2 m, 21 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Ani jednu suchou nitku nenechal místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta na odpovědích Strany zelených v otázce prolomení limitů těžby. O ty zelené požádalo Sdružení hornických odborů Havířov, které chtělo znát důvody protestů. Zelení v dubnu odstartovali kampaň za zachování územních limitů těžby, protesty proti těžbě se čekají také dnes.

Zelení říkají, že jejich cílem není bourání dalších domovů a obcí, ale obnova kraje tak, aby v něm jeho obyvatelé mohli spokojeně žít a slušně pracovat. Nerozšiřování těžby je podle nich jen naprostým minimem a prvním krokem k tolik potřebnému rozvoji Ústeckého kraje. Franta však upozornil na to, že Krušné hory byly v roce 2013 prohlášeny za nejzdravější pohoří v ČR. „I horníci chtějí spokojeně žít a pracovat, zatím jsme bohužel ani od politiků a ani od zelených neslyšeli reálný způsob, jak toho dosáhnout v případě ukončení těžby,“ dodal.

Výrazné kritice Franta podrobil tvrzení zelených, že prolomení limitů těžby by více pracovních míst zničilo, než zachovalo, protože by prý zaniklo 800 pracovních míst v Horním Jiřetíně a ohroženo by bylo 4000 pracovních míst v Unipetrolu. „Studii, kterou si nechal zpracovat Ústecký kraj pro specifickou oblast Mostecko, i studie Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) se shodují na tom, že diskuse o pokračování těžby je diskusí o více jak 12.000 pracovních místech a to v regionu kde je dnes přes 10000 nezaměstnaných. Údaj o 800 pracovních místech v Jiřetíně je pochybný. Případné řešení areálu Unipetrolu přichází v úvahu za několik desítek let. V jaké situaci bude v té době chemický průmysl, je otázkou, jelikož dotace na OZE dostává energeticky náročné provozy do složité ekonomické situace,“ konstatoval Franta.

Zelení také prezentovali svůj postoj k dosud zveřejněným studiím, které se limitů týkají. Vyzdvihují závěry studie společnosti Carbounion Bohemia, kterou zdarma pro ministra financí Andreje Babiše vypracoval největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner. Ze studie vyplývá, že „aktuální stav spotřeby hnědého uhlí ani energetická bilance ČR nevyžaduje nutnost realizovat prolomení limitů v problematické lokalitě ČSA.“„Zpracovat materiál k otázce limitů těžby dostalo od vlády ministerstvo průmyslu a obchodu a nikoliv odborníci na petržel z Agrofertu. Již v únoru z materiálu ministerstva průmyslu jasně vyplynulo, že v případě neprolomení limitů na ČSA bude scházet až čtyři milióny tun uhlí,“ připomněl místopředseda odborového svazu.

Naopak studie, kterou vypracoval VÚHU je podle zelených jen špatně maskovaná propaganda těžebních firem. Podle nich dochází k předem vytčeným závěrům na základě špatné metodologie a studie zpracovává zkreslená primární data. „Zpochybňovat studii VÚHU a tím pádem i Ústeckého kraje je opravdu nehorázné.Překrucování, ohýbání a zpochybňování jasně podložených faktů je však ekospekulantům vlastní,“ uzavřel Jaromír Franta.

Mohlo by Vás zajímat:

Strana Zelených odpověděla hornickým odborům

Úřad práce chystá krizový plán kvůli lomu ČSA