
Na chladicí věži elektrárny Chvaletice stále zůstává jedenáct aktivistů Greenpeace. Severní energetická, která elektrárnu vlastní, vyčísluje škody způsobené jejich počínáním. Jde řádově o miliony korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.
Aktivisté věž obsadili v pondělí, protestují tím proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí. Počínání aktivistů odsoudili představitelé vlastníka elektrárny i obyvatelé Chvaletic.
Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
Nebezpečná předvolební kampaň na komíně elektrárny
„Dosud zjištěné škody, jako je rozstříhání plotu, vrtání do pláště chladicí věže a další, postupně vyčíslujeme. I pokud aktivisté nepoškodili ochranný nátěr věže, jak uvádí posudek Greenpeace, jedná se o škodu v řádu milionů korun. Je-li však plášť poškozen, vyšplhá se na desítky milionů,“ uvedla Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.
Aktivisté prostříhali žiletkový plot, poničili zábranu proti vstupu na věž a navrtali mnoho otvorů do jejího zdiva. „Skořepina je silná jen 15 až 20 centimetrů. Budeme muset postavit lešení a věž zkontrolovat, jen lešení stojí desítky tisíc korun,“ řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.
Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Pracuje v ní asi 350 lidí. Kvůli opravám dělá nyní svou obvyklou práci jen část z nich, část je převedena na náhradní práce a údržbu, další si vybírají dovolenou. Do provozu by měla být elektrárna uvedena opět v polovině října. Její instalovaný výkon činí 820 MW, vlastní ji společnost Severní energetická.
Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu