Havlíček: Bez státu jaderné bloky nebudou

Jiřímu Havlíčkovi se prý ministerstvo na pár měsíců převzít nechtělo. Přesvědčil ho premiér Sobotka.

Společnost ČEZ nemůže financovat výstavbu nových jaderných bloků bez účasti státu, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Vymezil se tak proti slovům exministra financí a lídra ANO Andreje Babiše, podle něj by ČEZ nejméně jeden blok zvládl vlastními zdroji.

ČEZ musí podle Havlíčka respektovat zájmy menšinových akcionářů a u jaderných projektů využít nějaké podoby státních garancí. „Bez účasti státu, ať již v podobě převzetí jaderných aktiv ČEZu nebo nepřímé státní podpory, nové jaderné zdroje nebudou,“ uvedl pro Bloomberg Havlíček.

Čtěte také:
Vláda schválila surovinovou politiku nerostných surovin
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí

Babiš názor, že ČEZ může nejméně část nových jaderných kapacit budovat s využitím vlastních zdrojů, vyjádřil opakovaně. Uvedl také, že pokud se stane premiérem nové české vlády, bude tlačit ČEZ pod silnější kontrolu státu.

Stát a ČEZ, ve kterém je stát 70% většinovým akcionářem, se dosud nedokázali shodnout na modelu státních garancí za výstavbu nových jaderných zdrojů. Tender v objemu stovek miliard korun ČEZ zrušil v roce 2014 poté, co ceny elektřiny padly o zhruba dvě třetiny proti úrovním roku 2008.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dle ministra Havlíčka připravuje varianty, jak nové jaderné projekty v Česku financovat a novou vládu, která vzejde z voleb, vyzývá k tomu, aby ČEZu poskytla jasný postoj. „Není možné věc zjednodušovat tak, jak to dělá pan Babiš. Zisk, generovaný ČEZ, nemůže být jediným zdrojem (financování jaderných projektů),“ uzavřel Havlíček.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště