Hlad po elektřině dál poroste

Žárovky

Evropa se topí v přebytcích elektřiny, jejíž spotřeba klesla na úroveň roku 1990, a proto není potřeba těžit dále uhlí. To je další mýtus, kterému se server iUHLI.cz věnuje v rámci pravidelné rubriky Mýty a fakta o uhlí. Pravdou totiž je, že výroba elektřiny v Evropské unii se mezi léty 1997 a 2013 zvýšila o 14,6 procenta a spotřeba o 18,9 procenta. Odborníci navíc očekávají další nárůst.

Důvodem je fakt, že elektřina začne nahrazovat jiné energetické zdroje, například benzín v automobilech. Informace o přebytcích elektřiny a klesající spotřebě se zakládá nejspíš na špatné interpretaci informací Eurostatu. Podle nich skutečně došlo k poklesu. Ovšem u spotřeby primárních energetických zdrojů přepočtených na ekvivalent energie v tuně ropy (zkratka toe). Je to důležitý detail, protože odráží například i snížení spotřeby paliva u automobilů, nikoliv spotřeby elektřiny.

„Energii ve formě elektřiny lze považovat dlouhodobě za velmi perspektivní. Jde o tzv. čistou formu energie, kterou lze bezproblémově transportovat a spotřebovávat. Variant jejího použití, od čistě energetického určení, přes pohánění strojů, k elektronice, je skutečně bezpočet. A právě rostoucímu počtu aplikací (zejména strojů a elektroniky) lze připisovat to, že odhady dalšího růstu spotřeby elektřiny je možné považovat za velmi reálné,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte také: Mýty a fakta o uhlí: Útěk kvůli těžbě?

Zároveň ale upozornil na tři oblasti, které mohou a měly by v dobrém slova smyslu spotřebu elektrické energie přibrzďovat. Ve všech těchto oblastech podle Hlinomaze hraje roli technický a vědecký rozvoj. Kvantifikovat jejich jednotlivý přínos do budoucích dekád je ale dosti obtížné. Za prvé jsou elektrické spotřebiče stále úspornější, za druhé by se elektřina mohla úsporněji skladovat a za třetí by mohla růst efektivnost výroby elektřiny a její distribuce.

Energii ve formě elektřiny lze považovat dlouhodobě za velmi perspektivní

Závislost EU na dovozu energie, zejména ropy a v poslední době i zemního plynu, je důvodem, proč se politici zaměřují na řešení otázky bezpečnosti dodávek energie. Skutečností je, že v roce 2012 více než polovina hrubé domácí spotřeby energie evropské osmadvacítky pocházela z dovezených zdrojů.

Například podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spotřeba energií na celém světě do roku 2040 vzroste o 60 procent. Ústup čeká ropu, která je v současnosti hlavním energetickým zdrojem. Dorovnávat to bude nástup zemního plynu a okrajověji i energie z obnovitelných zdrojů. Budoucnost navzdory spekulacím čeká i uhlí. V roce 2040 by mělo být hlavním zdrojem energie s podílem zhruba 27 procent. Objem vytěženého uhlí by podle odhadů OPEC měl vzrůst oproti roku 2010 zhruba o třetinu.

V roce 2040 by mělo být hlavním zdrojem energie uhlí s podílem zhruba 27 procent

V Česku zaznamenává celková výše konečné spotřeby energie podle vládou schválené Státní energetické koncepce ve sledovaném období pouze mírný růst. To s respektováním předpokládaného vývoje HDP svědčí o uplatňování politiky úspor energie.

Čistá spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla o 2,4 procenta na 57,24 terawatthodiny. Méně elektřiny se i vyrobilo a takzvaná hrubá výroba elektřiny se snížila z předloňských 87,06 TWh na 86,15 TWh v roce 2014. Podle analytiků stálo za poklesem loňské teplé počasí a energetické úspory. Na výrobě elektřiny se loni nejvíce podílely uhelné elektrárny, které k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,53 TWh.

Podle predikce Operátora s elektřinou (OTE) poroste do roku 2020 poptávka po elektřině průměrným meziročním tempem 0,7 procenta. V roce 2050 se očekává tuzemská čistá spotřebu energie na úrovni 75 terawatthodin, což je o 28 procent více než v roce 2014. Ve srovnání s maximem z roku 2008 bude vyšší o 24 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu
Obamovy plány budou drtit uhlí
Za konec jádra zaplatí Němci astronomický účet1 komentář

Vstup do diskuze
  1. Matin Hájek

    Článek je demonstrací hry se statistikou. Realita je taková, že v roce 2013 byla výroba elektřiny v EU 28 nižší, než v roce 2004. Z hlediska výroby elektřiny tu tedy máme jednoznačně “ztracenou dekádu”. V devadesátých letech samozřejmě spotřeba elektřiny v EU relativně svižně rostla, rostl ovšem také HDP. Je ale poněkud manipulativní přidat část období rychlého růstu v devadesátých letech k období čisté stagnace a poklesu po roce 2007 a dospět k závěru, že to vlastně není tak špatné. Nevím, kteří odborníci očekávají nárůst spotřeby elektřiny v EU, trh rozhodně žádný výrazný růst spotřeby elektřiny neočekává, ceny elektřiny pro příští roky o tom hovoří celkem jasnou řečí.


Přidej vlastní názor