Hlavní předák už neleze po kolenou

Pospíchalův kolektiv dosahoval na přelomu roku postup okolo dvou metrů denně a k těžbě DZ 2 přidával v průměru 650 tun za den. Ilustrační foto: OKD

Jako příjemnou změnu popsal Pavel Pospíchal svůj přechod ze specifických paskovských hornických podmínek do karvinské části revíru OKD, konkrétně na stonavskou šachtu, kde nastoupil počátkem loňského roku a v jeho průběhu začal fárat znovu ve funkci hlavního předáka rubání.

V paskovských mocnostech jsme dobývali poruby s průměrnými mocnostmi od pětapadesáti do osmdesáti centimetrů a používali ruční stojky IHV. Tady na ČSM už nemusím ve stěně na kolena, mocnosti se pohybují okolo 2,2 metru,“ uvedl pro Měsíčník Horník Pospíchal, který má za sebou dvaadvacetileté zkušenosti s těžbou uhlí výhradně pomocí pluhových technologií.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Přechod do nového prostředí mi usnadnil hlavně vstřícný přístup pracovníků úseku Rubání 2 – od vedoucího Rostislava Huspeky a mechanika Radomíra Kašpera přes směnové předáky, kombajnéry a zámečníky,“ uvedl Pospíchal s tím, že na Důlním závodě 2 začínal nejdříve na ranních údržbářských směnách v porubu 371 202 v severní lokalitě vybaveném kombajnem SL 300 Eickhoff a sekcemi BUC 1300/3100. Pak posílil těžební osádku C se směnovým předákem Lumírem Zapalačem, pracoval v kaplích, stěně i u kombajnu.

Po dokopání porubu 371 002 jsem se účastnil vybavování bloku 332 206/2 a dále samotného překlizu technologie z 371 002 do nového rubání 371 004. Během tohoto nasazení jsem získal přehled o dobývacích kombajnech,“ pokračoval Pospíchal, který po odchodu hlavního předáka Romana Sasyna ze zdravotních důvodů ze šachty převzal jeho místo. „Předčil naše očekávání. Převzal velmi rychle návyky svého předchůdce a stal se Sasynovým plnohodnotným nástupcem,“ prohlásil vedoucí úseku Huspeka a poznamenal, že je s řízením kolektivu v porubu 371 004 spokojen. Pospíchalův kolektiv v něm dosahoval na přelomu roku postup okolo dvou metrů denně a k těžbě DZ 2 přidával v průměru 650 tun za den.

Potýkají se tam s nižší mocností sloje a velkou přibírkou velmi pevných a abrazivních průvodních hornin. To působí větší poruchovost strojního zařízení, zejména kombajnu a hřeblových dopravníků,“ uvedl Huspeka. Zástupce vedoucího provozu rubání DZ 2 Jiří Pokorný pracoval s Pospíchalem na Paskově a staronového hlavního předáka označil za havíře na svém místě. „Dostal nový kolektiv a měl tu výhodu, že je poznal z pozice řadového horníka. Rychle se zorientoval také v protiotřesové problematice – jeho pracoviště totiž bylo zařazeno v nejvyšším 3. stupni nebezpečí vzniku důlních otřesů, to na Staříči a Chlebovicích nepoznal,“ doplnil Pokorný.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků