Éra hlubinných hnědouhelných dolů zastavením těžby na lomu Centrum u Mostu končí. Poslední uhlí vyjede z posledního hnědouhelného dolu v Česku v pátek. Havíři, samospráva, politici i těžaři tak řeší budoucnost bez uhlí.
Sociální program pro propouštěné horníky má připravit vláda. Návrhy se zatím připravují. „Tlačíme na čas, už včera bylo pozdě,” řekl ČTK místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta.
Důl Centrum na Mostecku zaměstnával 320 lidí. Ústecký kraj pro horníky žádá od vlády kompenzace. „Připravují se nadstandardní programy k nabídkám úřadu práce, různé rekvalifikace, možnost získání profesních a řidičských průkazů,” popsal Franta. V červnu by návrhy měla projednat tripartita. Jedná se také o odchodech do předčasných důchodů, které se týkají všech havířů, kteří pracují v podzemí. „Možná to bude schváleno v září, ale to je věc, která problém dolu Centrum neřeší, tam se to týká deseti nebo dvanácti lidí,” uvedl Franta.
Čtěte také:
Z dolu Centrum vyjede poslední vůz
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Na říjnovém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem vláda nejen rozhodla, že územní limity těžby prolomí pouze v dole Bílina a na dole ČSA budou nadále platné, ale schválila také usnesení o přípravě sociálního programu pro horníky. „Scházela se skupina, kde ale docházelo k velkým neshodám. Nakonec jsme pozvali ministryni práce Michaelu Marksovou na Centrum, to byl impuls k tomu, aby se pohnuly ledy,” popsal Franta.
Nejvíce se bojí zaměstnanci v pokročilém věku
Poprat se s budoucností bude muset nakonec každý. Existují různé odhady dopadů zániku pracovních míst v dole Centrum a následně v dole ČSA na nezaměstnanost v regionu. Mluví se o vzniku nových míst v rámci rekultivací. Nálada mezi havíři však optimistická podle Franty není, a to zvláště u těch, kteří jsou v pokročilém věku. To je právě skupina lidí, kteří se těžko uplatňují na trhu práce. Na Mostecku je přitom dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi, v únoru činila 11,5 procenta.
Útlum těžby už začal i na dole ČSA. Dva technologické celky těžaři odstavili. Těžba skončí asi v roce 2022. V lomu pracuje kolem dvou tisíc lidí ze Severní energetické, dceřiných a dodavatelských firem.
Největší slávu zažívala severočeská hnědouhelná pánev od poloviny minulého století. V roce 1950 bylo v revíru vytěženo 20 milionů tun hnědého uhlí a v polovině 80. let vrcholila na téměř 75 milionech tun za rok. Útlum těžkého průmyslu se v 90. letech na severu Čech projevil výrazným růstem míry nezaměstnanosti, havíři patřili mezi nejpostiženější skupinu obyvatel. Restrukturalizace hnědouhelného průmyslu zasáhla více než 16 tisíc horníků.
Mohlo by vás zajímat:
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme