Horničtí odboráři se sjedou do Prahy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Foto: ivz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Foto: ivz

Zítra se v pražském hotelu Olšanka uskuteční sjezd Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu (OSPHGN). Jednat se bude o situaci v těžebním průmyslu. Vzhledem k problémům, kterým hornictví čelí, se dá očekávat mimořádně vzrušená debata.

Před odboráři vystoupí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Zúčastní se i předseda ČMKOS Josef Středula. Horníci budou chtít slyšet, jakým způsobem jim vláda pomůže v jejich složité situaci, kdy mohou tisíce z nich přijít v příštích měsících o práci.

Čtěte také:
Ať vláda kompenzuje své špatné rozhodnutí
Ministryně slíbila pomoc propuštěným horníkům

Předseda OSPHGN Jan Sábel před sjezdem pro Revue Sondy řekl, že zatím ještě nejde o konec hornictví v České republice, i když sektor čelí snahám o jeho útlum. „Těžební průmysl je dlouhodobě pod velkým tlakem, ruší se provozy i celé firmy. To má negativní dopad i na členskou základnu. Za posledních deset let jsme zaznamenali 77 zrušených odborových organizací a úbytek téměř 24 tisíc členů,“ uvedl Sábel, který je však přesvědčen, že horníci věrni své tradici zabojují. „V hornictví platí, že když bylo nejhůř, tak se havíři dokázali semknout a spolupracovat, nebo podporovat ty, kterým se zrovna momentálně nedařilo. Solidaritu máme v krvi. Přál bych si, aby se na sjezdu potvrdilo, že odborová sdružení budou i nadále úzce spolupracovat a podporovat se,“ uzavřel předseda Sábel.

Mohlo by vás zajímat:
Litvínov je proti vyvlastňování kvůli těžbě uhlí
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
TOP 10 největších těžebních bestií