Hospodářský výbor roztrhal antifosilní zákon

Foto: MPO

Podle Lenky Kovačovské žádný další zákon nepotřebujeme. Foto: MPO

Proti novele antifosilního zákona z dílny ministerstva životního prostředí (MŽP) sílí odpor. Členové i hosté hospodářského výboru jej na včerejším zasedání podrobili silné kritice. Výrazně proti němu vystoupili i zástupci koaličních stran.

O postupu přípravy antifosilního zákona přišla na žhavou půdu referovat náměstkyně ministerstva životního prostředí Berenika Peštová. „Ministerstvo pouze plní domácí úkol z programového prohlášení vlády. V březnu jsme vládu seznámili s hlavními tezemi a připravili dvě varianty. Z nich si kabinet sám vybral cestu přípravy paragrafovaného znění zákona,“ hájila postup svého rezortu. Návrh se ještě nedostal ani do vnitřního připomínkového řízení, proto podle ní nejsou emoce na místě.

Navrhované osmdesátiprocentní snížení oxidů uhlíku by znamenalo mít do roku 2050 energetiku totálně bez emisí

S tím ale nikdo z přítomných nesouhlasil. Podle Lenky Kovačovské, náměstkyně ministerstva  průmyslu a obchodu pro energetiku, máme státní energetickou koncepci a další závazné dokumenty řešící dekarbonizaci, žádný další zákon proto nepotřebujeme. „Navrhované osmdesátiprocentní snížení oxidů uhlíku by znamenalo mít do roku 2050 energetiku totálně bez emisí,“ kritizovala nereálnost cílů zákona Kovačovská.

Čtěte také:
Antifosilní zákon je deklarativní norma
Kovačovská má pochybnosti o antifosilním zákonu

Novelu jménem Svazu průmyslu a dopravy kritizoval také Václav Trejbal: „Nejdřív se měla udělat RIA, až pak se měl připravovat zákon. Legislativní proces je zde nestandardní.“ Podle něj navíc zákon poškodí opět jen průmysl, který už je nyní nucen kupovat si emisní povolenky, zatímco nebude politická vůle uvalit obdobnou povinnost i na dopravu a domácnosti. Spolu s Kovačevskou také varoval před holandským scénářem. Nizozemsko dnes po schválení obdobného zákona čelí žalobě stovek vlastních občanů za to, že neplní stanovené cíle. Zpochybnil i proklamovanou úspěšnost britského příkladu: „Kolébka průmyslové revoluce se po schválení antifosilního zákona deindustrializuje. Jen vloni tam přišlo o práci pět tisíc ocelářů.“

Neznáme nástroje, kterými chce zákon dosáhnout svých cílů, proto nelze ani odhadnout jeho dopady

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) není možné, aby za celou republiku mluvil před EU ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Varoval, že jsme unijní ekologickou doktrínou manipulováni a že výsledek nás může přivést k úplnému krachu. „Neznáme nástroje, kterými chce zákon dosáhnout svých cílů, proto nelze ani odhadnout jeho dopady,“ uvedl Urban.

Překvapivě nejostřeji proti zákonu vystoupil Brabcův stranický kolega, předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Zákon je podle něho zcela zbytečný. K němu se přidal i František Laudát (TOP 09): „Začněte se chovat racionálně. Otočte logiku – namísto tohohle navrhujte konkrétní drobné ekologické záměry,“ nabádal MŽP. Dodal, že jinak hrozí podobně obrovský tunel jako v případě dotací na solární energii.

Peštová se v závěru snažila situaci uklidnit alespoň tvrzením, že tato vláda už antifosilní zákon nestihne schválit. Hospodářský výbor pak jednomyslně vyzval vládu, aby nepřijímala ambiciózní cíle EU v oblasti nízkouhlíkové ekonomiky, které mohou zásadně snížit konkurenceschopnost ČR a negativně ovlivnit život obyvatelstva.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech1 komentář

Vstup do diskuze
 1. Mirek

  Nechtějí ropu, nechtějí uhlí, nechtějí jádro, plyn je drahý ( a taky není bez CO2). Kde asi chtějí vzít energii?? Obnovitelné zdroje ? Jaké ? Jakou EKO stopu nechá jejich výroba a likvidace??
  Voda – není už kde (Nehledě na zničení okolní krajiny při stavbě nových přehrad – např. další zvažovaná přehrada na řece Oslavě).
  Geotermální – bez ekonomického smyslu v našich podmínkách..
  Větrníky – není moc vhodných oblastí (navíc hluk, vzhled, poměrně vysoké náklady a málo větru v našich podmínkách),
  Soláry – zase tolik u nás slunce nesvítí-> špatná návratnost bez dotací -> křivení trhu a že by jejich výroba byla zrovna ekologická a vždy mě tak rozčiluje když jezdím kolem “solárních polí” na úrodné černozemi na jižní moravě a pak v obchodem vidím jak zboží dovážejí ze zahraničí ( spotřeba ropy -> vyšší cena -> vyšší eko stopa -> kvůli čemu? protože se majitelům vyplatí více na našich černozemí postavit kvůli dotacím solary…!! :( )
  Bioplynky ? – podobný ne-li horší scénář než u solárů.. Bez dotací by se nevyplatili – a široké okolí pěstuje kukuřici, aby ji tam poté mohli “spálit” a při tom spálí hromadu “ropy” na polích aby je mohli obdělat a další “ropa” je spotřebována na dovoz potravin, které by byly jinak pěstovány na oněch polích…
  Dotace do těchto obnovitelných zdrojů tak neuvěřitelně křiví trh a hrozně ŠKODÍ !! Vyplatí se jim vyrábět a prodávat elektřinu i když je v tu danou dobu za zápornou cenu /platí za to že ji dodávají do sítě/ kvůli tomu, že jim násobek toho přinesou dotace – TO JE TRŽNÍ CHOVÁNÍ????
  Aby jste si nemysleli vůbec nic proti výstavbě obnovitelných zdrojů.. to vůbec ne, ale v rozumné míře a s rozumnou ekonomickou návratností.. např podpora výstaby tep. čerpadel.. např soláry na střechách či nad parkovišti apod. max s částečnou dotací na výstavbu a možná i něco málo na výkup .. ale ne jak to naše vláda podělala že jim v letech solárního boomu téměř zaplatila výstavbu a pak se jim smluvně zavázala k až 14násobnému výkupnímu bonusu…. Můžou za to ti co to vymysleli a schvalovali .. i když mě štvou ti co to stavěli např na těch místech s úrodnou půdou .. obecně to nemůžu mít za zlé těm co ty soláry stavěli .. jen využili možnosti si vydělat..

  A u těch solárů a větrníků bych se ještě zmínil o nutnosti zvýšených investic do rozvodné sítě a do akumulace energie (to nemluvím o tom, že stavající technologie nejsou žádná slávat v tomto ohledu- obzvláště ekonomicky) – kvůli nestabilnímu výkonu.. To je a s vyšším objemem ( např. větrníky na severu Německa) bude veliký problém a moc peněz.. a lidi toto často přehlíží

  Těm co vymýšlí ty blbosti.. přes zimu vypněte elektřinu at šetří.. ono by je ty nápady přes tu zimu přešli :(


Přidej vlastní názor