Český miliardář Daniel Křetínský koupil, ve spolupráci s Petrem Kellnerem, německé uhelné doly a elektrárny od švédského koncernu Vattenfall. Posílil tak svoji roli v Německu, které se přitom hodlá od fosilních paliv odstřihnout. Jde o vysokou sázku.
Křetínský není v Německu nováčkem. Před sedmi lety společně s polostátní společností ČEZ koupil doly a elektrárny Mibrag. Energetický a průmyslový holding (EPH) zde tak stvrdil svou zahraniční expanzi, jejíž další větve se táhnou do Itálie a Velké Británie.
Přestože němečtí politici mluví o rychlém přechodu na obnovitelné zdroje energie, Křetínský evidentně věří, že hnědé uhlí budou ještě desítky let potřebovat. Do roku 2022 mají být totiž kompletně odstaveny tamní jaderné elektrárny a Německo nejspíš bude muset uhlí využívat jako stabilizační zdroj, který vyrovná výkyvy větrných a solárních elektráren.
Čtěte také:
Potvrzeno: EPH s PPF mají Vattenfall
Ekologové si brousí nože na českého miliardáře
Podle vyjádření člena představenstva EPH Jana Špringla by hnědé uhlí mělo hrát v transformaci německé energetiky klíčovou roli jakéhosi mostu, který zajistí hladký přechod od konvenčních k obnovitelným zdrojům.
Nebude to ale jednoduchá mise. Křetínský dobře ví, že jej čeká nelítostný boj s ekologickými aktivisty, minimálně částí politické reprezentace a také odbory. Už nyní dostává nálepku nejšpinavějšího muže Evropy. To se může ukázat jako problém, protože řada bank, velkých investičních fondů i Evropská komise hlásí odklon od podpory fosilních paliv. EPH je přitom dnes významně zadlužený a v příštích letech bude potřebovat, aby ho finanční instituce podržely.
Dokud půjde čistě o byznys, tak by to mohlo vyjít, a Křetínský by mohl na uhelné misi vydělat velké peníze. Pokud ale zelená ideologie překoná sílu peněz, může se EPH dostat do nemalých potíží. Z tohoto pohledu se zdá, že majitel fotbalové Sparty hraje v Německu vabank. Možná přitom bude těžit právě z fotbalových zkušeností, i když opakované neúspěchy při snaze dostat se do Ligy mistrů by pro něj měly být dostatečným varováním.
Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Sjednotí Rusko energetiku EU?