I Němci by chtěli těžit ve vesmíru

První průzkumné lety k blízkým asteroidům plánují těžařské firmy okolo roku 2020. Foto: nasa.gov.com

Německo by se mělo připojit ke státům, které budou využívat suroviny dostupné v okolním vesmíru. Proto by mělo přijmout příslušnou legislativu a stát by měl takové projekty podporovat. Na vládu Angely Merkelové v tomto směru tlačí německý svaz průmyslu.

„Pokud chce Německo udržet a rozšířit svou klíčovou roli v leteckém a vesmírném průmyslu, musí spolková vláda rychle přijmout zákon o vesmíru se zvláštním ustanovením pro těžbu nerostných surovin,“ citoval server Euro.cz z dokumentu ke kongresu o využívání surovin, který se konal 3. července v Berlíně.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Takový zákon kromě Ruska a Spojených států například přijaly i Mongolsko nebo Peru, aby přilákaly soukromé investice do tohoto sektoru, minulý rok se přidalo také Lucembursko. Malá země přilvábila do Evropy americké firmy Planetary Resources a Deep Space Industries, které plánují těžbu na asteroidech v blízkosti Země.

Některé suroviny, jako je lithium nebo kobalt, se považují za strategické pro další rozvoj německé energetiky podporující obnovitelné zdroje energií, bateriová úložiště a rozvoj elektromobility. Neexistence právního rámce pro dobývání vesmíru soukromým ale společnostem svazuje ruce.

Mezi lety 2000 a 2016 soukromé firmy investovaly do projektů spojených s průzkumem vesmíru 16 miliard dolarů. Německu se ale investoři vyhýbají, i když se jedná o čtvrtou nejsilnější ekonomiku světa.

Zákon by měl definovat limity odpovědnosti pro komerční sektor v případě havárie a souvisejících škod během kosmických projektů. I když se německá vláda v koaliční smlouvě zavázala poskytnout právní rámec soukromým subjektům pro výzkum vesmíru, zatím žádné konkrétní kroky nepodnikla.

Koncentrace výskytu vzácných kovů je na asteroidech mnohem vyšší než na Zemi. Už bylo identifikováno asi 18 tisíc planetek v dostupné vzdálenosti od Země, kde by bylo možné zahájit v následujících letech těžební práce. Nejvíce planetek leží v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Okolo roku 2020 plánují těžařské firmy první průzkumné lety k blízkým asteroidům.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj