Doba čtení:2 m, 13 s
foto: morgueFile.com
foto: morgueFile.com

Indický premiér Nárendra Módí chce dosáhnout do roku 2019 plné elektrifikace země a významně by se na tom měly podílet vedle uhlí i obnovitelné zdroje, zejména solární. Výše letos ohlášených investic do obnovitelných zdrojů dosáhla v přepočtu 2,5 bilionu korun.

Indická vláda chce do roku 2022 kapacitu obnovitelných zdrojů zdvacetinásobit a navýšit objem elektřiny vyráběné ze solárních zdrojů na 100 gigawattů. Pro srovnání – Německo má v současnosti kapacitu 39,5 gigawattu a Čína 36. Celkový výkon indických obnovitelných zdrojů by měl narůst na 175 gigawattů. Podle analytiků však může Dillí splnit pouze polovinu svého cíle. Analytická firma BMI Research odhaduje, že megalomanské plány indické vlády nejsou reálné. Indie podle ní může do roku 2024 vystavět elektrárny pouze o objemu 45 gigawattů, napsal sever e15.cz.

Čtěte také:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Polský gigant PGE to zkouší se soláry

Indie má vedle obnovitelných zdrojů velké plány i s uhlím. Indická vláda naplánovala, že v roce 2020 výroba společnosti Coal India dosáhne jedné miliardy tun uhlí a soukromé indické doly mají do té doby dodávat dalších 600 milionů tun. Vláda tlačí na maximalizaci těžby. Jejím cílem je ochránit zemi před závislostí na dovozu energetických surovin.

Nejnovější údaje státní společnosti Coal India ukázaly, že jen od dubna do srpna loňského roku se těžba uhlí zvýšila o 9,4 procenta, těžba energetického uhlí z povrchových dolů dokonce o neskutečných 37 procent. Coal India zvýšila od roku 2014 nabídku uhlí na trhu o 82 milionů tun.

Energie ze slunce je v Indii levná

Díky dobrým přírodním podmínkám je v Indii cena takto vyráběné elektřiny konkurenceschopná vůči energii z uhlí. U nedávno dojednaných solárních projektů je výkupní cena na úrovni 1,73 koruny za kilowatthodinu. Je tak nižší než cena elektřiny produkované z dováženého uhlí. V případě domácího uhlí je zatím produkce uhelných elektráren stále levnější.

Pro porovnání v České republice stojí zejména kvůli tzv. solárnímu boomu elektřina ze slunce mnohem více. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhadl, že do roku 2030 náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší bilión korun, podstatnou část zaplatí tuzemští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině.

Velkou brzdu pro indický solární boom může představovat nedostatečně vyvinutá přenosová síť pracující s elektřinou v objemu 273 gigawattů, ve které se už nyní musí občas odstavovat elektrárny. Další nejistotou pro investory je otázka, jestli indičtí distributoři budou opravdu 25 let držet dohodnuté výkupní ceny elektřiny. Už nyní jsou ve špatné finanční situaci a ceny energií budou pravděpodobně dále klesat.

Mohlo by vás zajímat:
Zelená energie? Ďáblova alternativa
Při vyskových teplotách funguje je uhlí a jádro
Zelená energie a teplo už nás stály přes 22 miliard