Indická vláda plánuje v dohledné době otevřít šest desítek nových uhelných dolů. Cílem je během pěti let zdvojnásobit současnou indickou produkci uhlí na 1500 milionů tun. Druhá nejlidnatější země světa byla v posledním desetiletí svědkem značného nárůstu dovozů uhlí, zejména z Jižní Afriky, Indonésie a Austrálie.
Uhlí z nových dolů má sloužit k výrobě elektřiny a vláda miliardovými investicemi plánuje zavedení elektřiny i do nejchudších, převážně zemědělských částí Indie.
Čtěte také: Polské hornictví hledá záchranu v Indii
Indické ministerstvo energetiky se snaží obyvatele přesvědčit o tom, že hodlá investovat nejen do nově se rozvíjejících, ale i do stávajících regionů. V souladu s jeho plány na otevření nových uhelných dolů jsou i další miliardové investice do vylepšení elektrické sítě v osmi severovýchodních indických státech. Další peníze využije na budování přenosové soustavy, aby bylo možné vést elektřinu z jihu do západních regionů.
Indie v roce 2013 spálila 463 milionů tun uhlí. To představuje asi 8,5 procenta světové spotřeby. Země byla zároveň pátým největším producentem uhlí s celkovým podílem přibližně 5,9 procenta. Uhlí představuje přibližně 44 procent celkové energetické spotřeby, u výroby elektřiny je to 68 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Na půl milionu horníků v Indii ukončilo stávku
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu
IEA: Růst poptávky po uhlí zpomalí
Uhlí patří k nejbezpečnějším zdrojům energie