Ekologická organizace Greenpeace přišla o registraci své indické pobočky. Ochránci životního prostředí obcházeli daňové zákony a jejich činnost mířila proti rozvoji země, napsal server iDNES.cz.
Indická pobočka celosvětové organizace v Indii fungovala 14 let a zaměstnávala přes 300 lidí. Rejstříkový úřad svazového státu Tamilnádu ji vymazal ze seznamu registrovaných spolků a nařídil, ať se rozpustí.
Sedmistránkový dokument obsahuje tabulku, která podle správců rejstříku dokazuje daňové podvody s dary od zahraničních sponzorů. Jednotlivým indickým úřadům členové Greenpeace údajně přiznávali různé částky. Aktivisté se proti obvinění i výmazu z rejstříku ohrazují. „Rejstříkový soud očividně jedná podle pokynů ministerstva vnitra v Dillí, které se Greenpeace India snaží zavřít už přes rok. Jeho neohrabaná taktika ve snaze potlačit svobodu projevu a nesouhlasné hlasy se zvrhává v celostátní a mezinárodní ostudu pro indickou vládu,“ uvedla ředitelka pobočky Vinuta Gopalová.
Čtěte také: Greenpeace doly nekoupí, dostali padáka
Greenpeace se v poslední době nedaří. Tento týden byli vyřazeni z tendru na nákup hnědouhelných aktiv švédského státního koncernu Vattenfall. Dle vyjádření společnosti Citigroup, která tendr zprostředkovává, byli zástupci Greenpeace předem informováni, že německá část Vattenfallu bude prodána zájemci, který nabídne nejvíc peněz. Nezisková organizace tak podle mínění prodávajících nesplňovala požadavek na maximalizaci zisků.
Greenpeace navrhli, že po případném převzetí aktiv Vattenfallu zřídí nadaci, která bude řídit proces postupného útlumu těžby a jejího úplného zastavení do roku 2030 s ohledem na sociální potřeby regionu. To jim ale neprošlo.
Mohlo by vás zajímat:
Blog: Ohrožují nás víc čerti nebo aktivisté?