iUHLI.TV: Má uhlí vůbec šanci?


Uhlí je v České republice ve zvláštní situaci a další vývoj tuzemského uhelného sektoru bude záviset především na sousedním Německu. Má tak české uhlí vůbec šanci? Podívejte se na další videorozhovor pro iUHLI.tv tentokrát s analytikem J&T Banky Michalem Šnobrem.

„ČEZ a další firmy obnovily v posledních pěti letech významnou část českých hnědouhelných elektráren. A tím zajistily budoucnost výroby energie z uhlí v Česku,“ říká Šnobr, podle nějž je naivní si myslet, že lze zavřít uhelné elektrárny a rychle je nahradit.

Čtěte také: iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?

Politici podle něj zatím neudělali nic jiného, než že rozhodnutí o uhlí, ale i o jádru, zase jen odložili. „Je nepochybné, že zřejmě dojde k prolomení limitů především v té oblasti, která se týká Severočeských dolů. To je uhlí, se kterým se počítá,“ míní Šnobr. Dodal, že problém bude s dolem ČSA, kde v krátké době k prolomení nedojde. Rozhodnutí se ale jen posouvá v čase.

Evropa se ale vyvíjí tak, že další generace uhelných elektráren už moc šancí mít nebude. „Čerpáme z toho, co se děje především v západní části Evropy,“ dodal Šnobr, podle kterého budou hlavní tón udávat Němci.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Rozhodnutí ČEZ o Počeradech je správné1 komentář

Vstup do diskuze
  1. Martin Hájek

    Pan Šnobr má víceméně pravdu, plete se jen v odhadu času, kdy přestanou náklady OZE odeznívat, to se před rokem 2030 určitě nestane. Ty náklady totiž zatím pořád rostou a ještě dost porostou. Německo má také nastavěnou flotilu fungl nových elektráren na černé uhlí a nebude mít žádný důvod je předčasně zavírat, zvlášť pokud bude uhlí tak levné jak je v současnosti. Navíc pokud skutečně dojde k uzavření všech jaderných elektráren jak je plánováno, tak si Německo ani zavření uhlí prostě nebude moct dovolit, aby mu nezkolabovala při bezvětří elektrizační soustava. V neposlední řadě je potřeba vnímat, že Německo má zásoby hnědého uhlí ještě na velmi dlouhou dobu a lidé tam jsou na rozdíl od ČR ochotni se kvůli těžbě bez větších problémů stěhovat. Německo je ale vcelku dobře předvídatelné, příslovečným sudem s prachem je naopak zatím nenápadné Polsko, které vůbec neví, co se svojí energetikou dělat. Černé uhlí nepůjde bez dotací těžit, břidličný plyn selhal, jádro je pro Poláky běh na nesmírně dlouhou trať a na větrníky zas nestačí kapsa. Co počít? Kupovat zemní plyn a uhlí z Ruska? To nikdy!


Přidej vlastní názor