Jak vysoko míří Křetínský a EPH?

EPH vlastní vedle řady jiných aktivit také Elektrárnu Opatovice. Foto: wikipedia.org KarelJ

Po odchodu J&T ovládne Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardář Daniel Křetínský. Přinášíme jeho profil i vizitku firmy, jejímž majoritním vlastníkem se stane.

Daniel Křetínský (narozen 9. července 1975 v Brně) je právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v ČR. V současnosti je spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém se nyní po odchodu Patrika Tkáče a investiční skupiny J&T stane majoritním vlastníkem, bude mu patřit 94 procent akcií. Je také majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Čtěte také:
Uhlobaron chystá nový zpravodajský portál
Křetínský chce obří polskou elektrárnu

V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH, je předsedou představenstva.

Jedenačtyřicetiletý podnikatel a manažer se angažuje také v médiích, a to prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest. Vedle Křetínského je v podniku aktivní i finančník Patrik Tkáč. Vydavatelství koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.

Daniel Křetínský je také vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu.

Impérium EPH

Energetický a průmyslový holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. Dnes EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla.

V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. V Německu pak řadu let vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.

EPH se svou činnost snaží rozšiřovat. Předloni na podzim se dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough u Leedsu, začátkem loňského roku EPH avizoval nákup šesti plynových a jedné tepelné elektrárny v Itálii. Společnost EP Energy, spravující energetické aktivity EPH, také loni koncem června oznámila, že koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü.

Loni v prosinci EPH podepsal dohodu o koupi dvoutřetinového podílu italské společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrárne. Již dříve holding koupil podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA. Letos v září EPH pak dokončil v konsorciu s firmou PPF Investments nákup hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall v někdejším východním Německu.

Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a před převzetím dolů Vattenfallu třetí největší těžební společností v Německu.

Loni holdingu meziročně vzrostly konsolidované tržby o čtvrtinu na 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 18 procent na 1,64 miliardy eur (asi 44 miliard korun). Podniky spadající pod EPH zaměstnávají přes 12.000 lidí.

Dosavadními akcionáři EPH byli Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner, předloni ho ale prodal. Záměr změnit vlastnickou strukturu EPH potvrdil Křetínský už letos v únoru.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval