Jaký osud čeká uhlí z ČSA?

Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Dobývání hnědého uhlí v lomu ČSA skončí kolem roku 2022. Vláda totiž neprolomila limity těžby, za nimiž se podle odhadů nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí. Surovina za nimi zůstává teoreticky k dispozici.

Budoucí vlády se budou moci k rozhodnutí o lomu ČSA vrátit. Současní ministři už ale pravděpodobně o lomu rozhodovat nebudou.

Lom ČSA, který provozuje Severní energetická, musí těžař po zastavení provozu zlikvidovat, provést sanaci a rekultivaci, řekl serveru iUHLI.cz mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. „Na sanace, rekultivace a případně nějakou důlní škodu, která by v souvislosti s touto činností mohla vzniknout, by měl mít těžař vytvořenou patřičnou finanční rezervu,“ dodal Machek. Jeho slova potvrdil i specialista na báňskou legislativu Severní energetické Antonín Dymák.

Otázkou však zůstává, co bude dál se zásobami uhlí, které zůstávají pod zemí. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle mluvčího Františka Kotrby neobdrželo žádný návrh na odpis zásob hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem. “Pokud by takový návrh ministerstvo obdrželo, muselo by se jím neprodleně zabývat,” doplnil Kotrba. Převést hnědé uhlí na lomu ČSA do nevyužitelných zásob doporučil vládě ještě před rozhodnutím o limitech sněmovní Výbor pro udržitelnou energetiku.

„O odpis zásob může požádat organizace, která má ve správě stanovený dobývací prostor. Tedy těžař, ale základní povinností těžaře ze zákona je hospodárné nakládání s nerostem, odepsáním zásob, by tato povinnost byla hrubě porušena. “ řekl serveru iUHLI.cz Dymák.

Čtěte také:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Uhlí z ČSA jednou využito bude

Machek vysvětlil, že uhlí je odepsané tím, že se zásoby bilanční odepíšou do takzvaně nebilančních zásob. „Pokud bych to mohl zjednodušit, tak jsou jakoby v nejspodnějším šuplíčku nočního stolku. Jsou v rezervě, ale nakonec by byly k dispozici. Byť byly v nějaké době převedeny do nebilančních. Takže stát zásoby má, vede je v evidenci,“ dodal.

Nebilanční zásoby podléhají dalším kritériím. Buď jsou to jejich technické parametry, nebo to může být i jejich dobyvatelnost, ale to se netýká uhlí z lomu ČSA. „V ČR se těží mnohem horší uhlí, které nikdo do nebilančních zásob nepřevede. To, že tam stojí vesnice, podle mě není důvod, převést zásoby do nebilančních nebo je odepsat. Vždyť se jedná o strategické zásoby energie na stovky let pro celou republiku,“ dodal Dymák, který zároveň upozornil na to, že chráněné zásoby jsou například i na Teplicku a Ústecku.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) po rozhodnutí kabinetu o limitech uvedl, že vláda kvůli nejistotě v oblasti jaderné energetiky odepsat těžbu uhlí pod Horním Jiřetínem definitivně nemohla. „Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala,“ řekl v rozhovoru pro DVTV Mládek.

Severní energetická nyní podle mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové upřesňuje detailní plán útlumu těžby. “Hledáme takový postup, který zmírní dopady vládního rozhodnutí jak na naše zaměstnance, tak i region,” uvedla mluvčí. Společnost nedávno oznámila, že od ledna změní svou strukturu, opustí ji také jeden z akcionářů Tomáš Fohler.

Mohlo by vás zajímat:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám
Poslední hlubinný hnědouhelný důl v ČR končí3 komentáře

Vstup do diskuze
 1. Martin Hájek

  Jen opravdu nechápu, proč se na odborném serveru o uhlí v případě lomu ČSA stále “traduje” rok 2022. Pokud vím, tak i Severní energetická hovoří oficiálně o roce 2024. A pokud se podíváme do aktuálního návrhu Surovinové politiky, tak tam jsou uvedeny vytěžitelné zásoby uhlí na lomu ČSA k 1.1.2015 ve výši 40 milionů tun (mimochodem k 1.1.2014 byly 38 milionů tun). Tato úroveň zásob vystačí při současné úrovni těžby daleko za rok 2024. A to není vyloučeno, že nás na tomto místě čekají ještě další objevy.

  • Petr Petrák

   Stav podnikatelsky vytěžitelných zásob hnědého uhlí k 1. 1. 2015 na lomu ČSA je kvantifikován na 27,7 mil. tun vytěžitelných povrchovým způsobem, dále jsou kvantifikovány podmínečně vytěžitelné zásoby hnědého uhlí v bočních svazích. V současné době je možné takto vytěžit množství 1,5 mil. tun chodbicováním (povolení k těžbě již je vydáno) a v procesu žádosti o povolení hornické činnosti je dalších 1,7 mil. tun k dobývání metodou stěnování. To je dohromady 31 mil tun ( z volně dostupné studie MPO na stránkách MPO). Dále se počítalo, že z dolu Centrum bude vytěženo 3,8 mil tun – neplatí. Zásoby 31 mil tun lze vyhrabat tempem 3 až 3,5 milionu ročně za 9 až 10 let -tj do roku 2023 až 2024

   • Martin Hájek

    Údaj v Surovinové politice je bez dolu Centrum, tam je uveden další 1 milion tun zásob. Jinak kromě bočních svahů má každý lom také svah závěrný.


Přidej vlastní názor