Karviná pomáhá lidem k novým kotlům

Karviná podpoří své občany fixní částkou 10 000 korun na jednoho úspěšného žadatele. Nabízí také předfinancování formou bezúročné půjčky. Foto: wikipedia.org hons084

Město Karviná se opět snaží motivovat své občany k výměně kotle za ekologičtější a nabízí jak příspěvek k dotaci ve výši 10 000 korun, tak bezúročnou půjčku do výše celé přiznané dotace, tedy až 145 000 korun.

„Opravdu už apeluji na všechny, kdo doma topí uhlím ve starém kotli s ručním přikládáním. Už doslova za pár let je nebudeme moci používat, ale dotace už nebudou. Výměnou za jiný způsob vytápění domu udělá jeho majitel okamžitý krok ke zlepšení svého zdraví a životního prostředí,“ nabádá náměstek primátora Miroslav Hajdušík (KSČM).

Čtěte také:
Horničtí odboráři kritizují karvinskou nemocnici
Karviná půjčí na kotlíky všem

Radnice zajistila a stále zajišťuje pro občany také informační servis – pořádala dvě besedy a zaměstnanci odboru rozvoje magistrátu jsou plně k dispozici ke konzultacím a pomoci s vyplněním žádostí. Informace k dotacím jsou průběžně aktualizovány na webu města, resp. je možné je najít na https://lokalni-topeniste.msk.cz/.

Město podpoří své občany fixní částkou 10 000 korun na jednoho úspěšného žadatele. Nabízí také předfinancování formou bezúročné půjčky, takže není třeba mít úspory. Na dotaci se podílí Evropská unie (maximálně do výše 120 000 korun), stát a kraj (každý dává fixních 7 500 korun), a město Karviná (10 000 korun).

Změnily se však možnosti získat dotaci a zúžil se počet typů kotlů, které lze měnit. Žadatel musí mít kotel na uhlí s ručním přikládáním I. a II. emisní třídy, ne vyšší. Nelze pak měnit uhlí za uhlí, ale jen za vyšší a ekologičtější způsob, tedy minimálně kombinaci uhlí s biomasou. Je třeba si důkladně prostudovat nová pravidla a podmínky, resp. se přijít poradit na magistrát. A výraznou změnou je také nutnost poslat žádost nejprve elektronicky, což by mělo zabránit spekulacím s přednostními místy v pořadí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje