Karviná půjčí na kotlíky všem

V dole Lazy se těží zhruba 2 miliony tun uhlí ročně. Foto: NWR

Občané Karviné mohou na výměnu kotle dostat od města bezúročnou půjčku. Foto: NWR

Karvinští zastupitelé schválili změnu pravidel pro poskytování bezúročných půjček pro žadatele o kotlíkové dotace. Město půjčí i lidem, kterým kraj dotaci vyplatí z vlastního rozpočtu, protože se už nevešli do balíku peněz vyčleněných Evropskou unií.

Moravskoslezský kraj vyzval žadatele z první vlny, kteří doručili platné žádosti až poté, co už byly vyčerpány peníze určené pro tuto výzvu z prostředků Evropské unie, aby svůj zájem potvrdili a přislíbil jim výměnu kotlů dotovat z vlastních peněz. Město Karviná ale poskytovala bezúročné půjčky na předfinancování zatím jen těm, kterým byla dotace přiznána z balíku peněz EU.

Čtěte také:
Permoník slaví na zámku i v kostele
Na jihu Moravy budou opět kotlíkové dotace

Nyní tedy mohou o bezúročnou půjčku do výše krajem přiznané dotace požádat i ti, kteří se do první unijní vlny nevešli, ale kraj jim dotaci přesto poskytne. Nic dalšího se na pravidlech nemění – žádat mohou občané Karviné, vlastníci domu na území města, kteří jsou bez dluhů a splní podmínky půjčky. My jim půjčíme 100 procent do výše krajem přiznané dotace tak, aby byli schopni i bez vlastních úspor co nejrychleji kotel vyměnit,“ shrnul primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Přes velkou osvětu a výhodné dotační podmínky je ale žadatelů z Karviné málo. Lze získat až 150 tisíc korun na nejekologičtější systém vytápění a navíc půjčku od města do výše krajem přiznané dotace na předfinancování výměny. „Celkově se zatím o peníze na výměnu kotle na krajském úřadě přihlásila jen asi stovka karvinských žadatelů, čekali jsme větší zájem. Musíme si uvědomit, že v roce 2022 už nebude nikdo moci bez tučné pokuty používat zastaralý kotel, takže je opravdu nejvyšší čas na výměnu. Podmínky už tak dobré být nemusejí, takže doufám, že v příštích dvou letech bude v Karviné zájem mnohem větší a budeme se pochopitelně snažit jej opět povzbudit i našimi půjčkami,“ dodal primátor Hanzel.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje