Kauza Mostecké uhelné míří k soudu

Kauzu bude rozhodovat Městský soud v Praze. Foto: wikipedia.org Dezidor

Hlavní líčení v kauze privatizace Mostecké uhelné s šesti obžalovanými v čele s Antonínem Koláčkem začne 8. října. Kauza se začne projednávat dvacet let po činu, protože některé finanční operace spojené s převzetím polostátní společnosti se staly v srpnu 1998.

„Předsedkyně senátu nařídila hlavní líčení v této věci prozatím na celkem třicet jednacích dnů od října do dubna dalšího roku,“ uvedla pro MF Dnes mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

těte také:
Bývalí uhlobaroni nechtějí před český soud
Podivná role švýcarské banky v kauze MUS

Mostecká uhelná vznikla oficiálně v roce 1993. Byla to nástupkyně mamutích socialistických dolů. Půlka firmy šla hned do kuponové privatizace a nad druhou půlkou si stát držel kontrolu. Následně ji v privatizaci získala skupina manažerů firmy. Podle obžaloby, kterou získal deník MF Dnes, ale porušili zákon.

Obžaloba říká, že tehdejší manažeři Mostecké uhelné koupili část této společnosti za její vlastní peníze. A ještě k tomu levně.Přitom všem se ještě vydávali za americkou firmu Appian, strategického investora, který sám o sobě měl v té době pro český stát lepší image.

„Obvinění vytvořili složitou a záměrně nepřehlednou strukturu společností v zahraničí s cílem zastřít, že oni jsou fakticky osobami, které rozhodují,“ uvádí obžaloba.

Nejde jen o to, že manažeři koupili firmu za peníze, které si z ní „půjčili“, ale ještě za nízkou cenu. Podle tehdejšího obchodního zákoníku by správně měli zahájit povinný odkup akcií, ale počkali, až jejich cena klesla a akcie státu pak koupili za čtvrtinovou hodnotu oproti té původní.

„Obžalovaní orgánům České republiky i veřejnosti záměrně zatajili, že před rokem získali podíl v hodnotě poloviny všech akcií a neučinili veřejný návrh smlouvy o odkoupení akcií nejméně za 615 korun za akcii. Následně vytvořili situaci, kdy se nabídka 158 korun za akcii jevila vládě jako výhodná,“ popisuje obžaloba klíčový okamžik celé kauzy z roku 1999. Státní podíl ve firmě se prodal za 650 milionů korun.

Obžaloba vyčísluje i škodu, kterou obžalovaní způsobili České republice, na tři miliardy, přesně na 3 284 352 006 korun.

Pro bývalé uhlobarony bude soud vlastně reprízou. Už byli za tu samou věc odsouzeni ve Švýcarsku v Bellinzoně. Dostali i nepodmíněné tresty vězení. Švýcarští žalobci zajistili ve svých bankách 14 miliard korun patřících obžalovaným. Podezřívali je z praní špinavých peněz.

Koláček a další aktéři případu jsou v Česku obžalováni z podvodu a zneužití informací v obchodním styku. Hrozí jim až deset let vězení, protože způsobili škodu velkého rozsahu. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Vedlejší větví kauzy je pak čin, za který je obžalován bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Podle obžaloby vzal úplatek tři miliony korun za to, že všechno proběhne hladce. „Dorazily na účet otce obviněného, ke kterému měl obviněný dispoziční práva,“ píše se v obžalobě. Úplatek mu podle obžaloby předal lobbista Pavel Musela.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte