Společnost Příbramská teplárenská, která provozuje centrální zdroj tepla pro Příbram a z menší části je i výrobcem a dodavatelem elektrické energie, by měla být prodána do konce dubna. Zájem o podnik projevily velké energetické firmy.
Podnik se 120 zaměstnanci, který je od 90. let minulého století v konkurzu, se prodává ve výběrovém řízení. „Je to v plném běhu, objevují se tady neustále zájemci,“ uvedl výkonný ředitel Příbramské teplárenské Jaroslav Hrabec.
Čtěte také:
Situace v teplárenství je velmi vážná
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa
Nabídky lze předkládat do 6. února a na tentýž den je plánováno otevírání obálek. Poté se zřejmě uskuteční ještě další kolo. Zájemce o koupi také musí dostat čas na to, aby si zajistil prostředky a vyjednal si souhlas od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle posudku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické by se závod mohl prodat za 262 milionů korun. Hrabec ale předpokládá, že cena bude nakonec vyšší.
První kolo výběrového řízení mělo skončit loni 30. listopadu. Společnost ČEZ Teplárenská ale požádala o prodloužení lhůty pro předložení nabídek a bylo jí vyhověno. Kromě ČEZ Teplárenské projevily zájem o koupi společnosti innogy, E.ON nebo Lama Energy.
Společnost zásobuje teplem zhruba 10 tisíc domácností, dva průmyslové závody, školy, zdravotnická zařízení a obchodní centra. Konsolidované tržby firmy za předloňský rok dosáhly 280,8 milionu korun.
Příbramská teplárenská vznikla v roce 1993, o pět let později na ni byl vyhlášen konkurz. Závod je přesto plně funkční. Předmětem prodeje jsou veškerá aktiva včetně teplárenské infrastruktury v majetku města. Příbramská teplárenská vlastní spolu s městem rozsáhlou síť horkovodů a parovodů, která včetně odboček dosahuje délky téměř 18 kilometrů. Město Příbram má z prodeje získat 14 procent.
Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) je potěšující, že letitá kauza Příbramské teplárenské může být nyní uzavřena. „Bylo zapotřebí určit, co je podstatou konkurzního řízení, který majetek tam patří a který ne. Byly k tomu různé právní výklady – právníci zabavili soudy na 19 let,“ řekl již dříve Vařeka.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu