Kdo z koho: Šťovíček vs. Mládek

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zareagoval na plamenné výzvy místostarosty Litvínova Milana Šťovíčka, který požaduje jeho odvolání. Šťovíček dlouhodobě patří k nejtvrdšímu jádru zastánců zachování limitů. Mládek na jeho mediální prohlášení odpověděl Mosteckému deníku. Litvínovský místostarosta podle ministra účelově překrucuje skutečnosti.

Šťovíčka vedlo k výzvě, podle jeho slov skandální a nepřijatelné, vyjádření ministra o možném dalším odkladu vládního rozhodnutí v otázce pokračování těžby za územními limity na lomu ČSA.

Mládek na to reagoval slovy, že kdyby měl člen vlády rezignovat pokaždé, když ho k tomu vyzve opoziční politik, docházelo by k výměnám ministrů každý týden. „Chápu, že pan místostarosta chce využít aktuálního tématu a silnými slovy se mediálně zviditelnit. To je jeho právo,“ uvedl Mládek, o jehož odvolání se přitom v poslední době v médiích mluvilo.

Názory analytiků, expertů a ekologů na ministra Mládka zde:

„Předně jsem se neoznačil za žádného lobbistu za zájmy těžařů. Pan místostarosta by si však měl uvědomit, že jako ministr průmyslu a obchodu, odpovědný za oblasti průmyslu i energetiky, prostě musím se zástupci těžebního průmyslu mluvit a nemohu a ani nechci jejich názory ignorovat. Stejně tak ale naslouchám všem ostatním stranám, kterých se rozhodnutí o těžebních limitech dotýká,“ dodal Mládek.

Připustil, že konečné rozhodnutí o lomu ČSA přijde možná o něco později, než původně plánoval. Zadané studie označil za důležité pro lepší zhodnocení kladů a záporů jednotlivých řešení. „Nejsou to vyhozené peníze. Naopak bych mohl namítnout jemu, proč dřívější vládní strany, které během své kariéry vystřídal, neměly politickou odvahu otázku těžebních limitů dořešit,“ uzavřel ministr Mládek.