Když energetiku ovládne ideologie

Vedení Horního Jiřetína na Mostecku chce více využívat obnovitelné zdroje energie. Radnice nechá v základní škole vyměnit staré kotle na uhlí za tepelná čerpadla a na její střechu nainstaluje solární panely. Na tuto operaci, na které obec spolupracuje s aktivisty z Greenpeace, byla dokonce zorganizována sbírka.  Cílem je vybrat minimálně 300 tisíc korun. Ředitelka místní školy dokonce vyzvala rodiče, aby místo dárečků a pozorností pro učitele na konci školního roku přispěli škole na fotovoltaické panely.

O čem tento příběh vypovídá? Hned o několika věcech najednou. Nepochybně se v něm odráží roky nejistoty, kdy obyvatelé obce nevěděli, zda budou prolomeny limity těžby hnědého uhlí. Místní byli rozdělení, někteří odmítali opustit své domovy, řada jiných se těšila na to, jak si s tučným příspěvkem od těžařů v kapse postaví nový dům na jiném místě.  V každém případě čekání na rozhodnutí vlády zásadním způsobem ovlivňovalo jejich životní plány, atmosféru i politiku v obci. V hlavní roli byly emoce. A zjevně zůstávají i nadále.

Čtěte také:
V Horním Jiřetíně se budou skládat na OZE
Fosilní energetiku odmítají jen blahobytní nedočkavci

Důkazem je míra ideologie v tak exaktním oboru, jakým bezesporu energetika je. Horní Jiřetín samozřejmě není žádnou speciální výjimkou. Z obce je to coby kamenem dohodil do Německa, kde se ideologií vedené energetické veletoče odehrávají v tisícinásobném měřítku. Do podpory obnovitelných zdrojů se hrnou miliardy eur, což Němci bolestivě pociťují každý měsíc na účtenkách za elektřinu, kterou mají spolu s Dány nejdražší v Evropě. Přitom stále chybí infrastruktura, takže se v Německu paradoxně zvyšuje podíl výroby elektřiny z uhlí. O problémech, když nefouká vítr a nesvítí slunce, raději nemluvě.

Horní Jiřetín podobné potíže nejspíš nečekají. Solární panely na střeše školy by měly být úspěšným počinem. Problém je jinde. Evidentně totiž nejde o rozhodnutí s chladnou hlavou a ekonomickou logikou. Jedná se o hurá akci řízenou ideologií ekologických aktivistů. A teď se na ní budou shánět peníze.  Zmíněných 300 tisíc se možná najde. Je však nutné je připočíst ke stovkám miliard, které jsme už všichni zaplatili solárním baronům. A vzpomeňte si, že před začátkem tzv. solárního boomu se také říkalo, jak je důležité myslet ekologicky.

Mohlo by vás zajímat: