Doba čtení:1 m, 49 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Energetický a průmyslový holding (EPH) se dohodly na společném postupu ohledně akvizice německých aktiv švédské společnosti Vattenfall.

Cílem společného podniku, ve kterém budou oba subjekty držet stejný podíl, je uspět v prodejním procesu a získat tak uhelné doly a elektrárny, které švédský koncern prodává. „Pokud v tendru uspějeme, jsme připraveni převzít mimořádnou odpovědnost za nalezení správného řešení, které bude nejspíše spočívat v kompromisu mezi zájmy dotčených regionů, odborů a průmyslu na jedné straně a částí politické reprezentace a příznivci ekologických iniciativ na straně druhé,“ uvedl předseda představenstva EPH říká Daniel Křetínský.

Čtěte také: Nabídka Vattenfallu už je na stole

Obě skupiny spolu už dříve úzce spolupracovaly. PPF byla významným akcionářem EPH a podílela se tak na výrazném růstu této společnosti v posledních letech. „Spolupráce PPF a EPH má svoji historickou i obchodní logiku. Společně budeme schopni lépe financovat nejen případný nákup, ale i budoucí rozvoj stávajících aktiv společnosti Vattenfall v Německu,“ uvedla finanční ředitelka PPF Katka Jirásková.

Spolupráce PPF a EPH má svoji historickou i obchodní logiku

Analytik J&T Banky Michal Šnobr vnímá přítomnost PPF v konsorciu jako posílení finanční stability a hodnověrnosti EPH v tendru, jehož finanční náročnost se zvýšila možným zařazením vodních elektráren do prodávaného portfolia. „Čistě odborně se domnívám, že těžba hnědého uhlí a navazující elektrárny budou v Německu v následujících letech pod obrovským tlakem a není vyloučeno, že pokud se nebudou dostatečně rychle rozvíjet obnovitelné zdroje, může se stát, že Němci dají přednost prodloužení životnosti stávajících bezemisních jaderných elektráren (za rok 2022) na úkor útlumu hnědouhelné energetiky,“ naznačil Šnobr.

EPH na Německém trhu už několik let úspěšně působí, vlastní třetí největší německou hnědouhelnou společnost Mibrag, elektrárnu Buschhaus a podíl v elektrárně Schkopau.

O německá aktiva Vattenfallu se zajímá také energetická společnost ČEZ. Podle médií by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Vattenfall chce prodat čtyři  hnědouhelné lomy a elektrárny o celkovém výkonu více než 8000 megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3000 megawattů.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa