Koláček: Pravda vyjde najevo

Koláček se stal miliardářem během svého působení v Mostecké uhelné. Koláž: iuhli.cz

Koncem 90. let se stal jedním z nejvlivnějších manažerů a spoluvlastníkem Mostecké uhelné. V roce 2005 ji prodal (spolu s dalšími akcionáři) Pavlu Tykačovi a stáhl se do ústraní. Nyní však kvůli privatizaci firmy čelí soudům doma i ve Švýcarsku. Řeč je o Antonínu Koláčkovi, který se snaží očistit svou pověst.

Měl dobré vztahy nejen s byznysmeny, ale i s politiky. O jeho vlivu a kontaktech se vyprávějí legendy.  Postupně se však z podnikání stáhl a stal se buddhistou. „Když jsem si někdy kolem roku 2000 uvědomil, kam jsem se to vlastně dostal, začal jsem z podnikatelského prostředí couvat a odcházet. Proto ty moje cesty k pramenům Gangy, do Indie, Nepálu a Tibetu,“ uvedl v rozhovoru pro Euro Koláček. Prostředí tvrdých loktů se mu prý odcizilo. „Neříkala se vždycky pravda, manipulovalo se, silnější přetlačoval slabší. Takové prostředí nebylo úplně vhodné pro spolupráci a rozvoj dobrých a zdravých vztahů mezi lidmi,“ vysvětlil Koláček.

Čtěte také:
Česko je zpět ve hře o miliardy z MUS
Bývalí uhlobaroni se hádají o miliardy

V dobách svého podnikání v Mostecké uhelné se však stal miliardářem. „Prostředky z Mostecké uhelné chápu jako dar matky Země, abych mohl dělat to, co nyní dělám, a sloužit životu. Snažím se v maximální možné míře pomáhat životu, který je kolem mě. Chci být nápomocen lidem, kteří se rozhodli otevřít své srdce a hledat v něm smysl života. Maitrea (společnost, kterou A. K. založil v roce 2006 ? pozn. red.) pomáhá lidem najít svou vlastní sílu, aby mohli následovat posvátný záměr svých srdcí i v současném chaosu ve společnosti,“ uvedl Koláček, který tvrdí, že je své problematické minulosti vděčný.

Naplno věřím tomu, že klíčem k srdci je pravda a že pravda mě osvobodí. Jsem vděčný všemu, co se okolo privatizace MUS dělo a ještě stále děje. Všechny tyto situace mi vlastně pomáhaly dostat na světlo všechny neveřejné či utajované informace z mého života, takže já již nemusím nic tajit. Mnoho lidí se snažilo soustředit pozornost na mě, jako na hlavního nositele privatizace MUS, přičemž si nemyslím, že jsem byl tím hlavním hybatelem. Já jsem tam po příchodu nikoho neznal a plně jsem se soustředil na záchranu a restrukturalizaci MUS. Bylo tam mnoho lidí a každý měl své vlastní zájmy, schopnosti a role,“ řekl Koláček a uvedl i konkrétní jméno. „Každý člověk má svůj osud a schopnosti osvobodit se pravdou. Přičemž jsou zde stále ještě lidé, kteří nechtějí, aby se ven dostala. Jedním z nich, který je v poslední době nejvíc viditelný, je Jan Dobrovský, který říká: „Zúčastnil jsem se restrukturalizace MUS a firmu jsem pak za velmi výhodných podmínek prodal Pavlu Tykačovi.” Jeho problém je, že on nikdy manažerem v MUS nebyl a nebyl nikdy ani jejím akcionářem,“ uvedl Koláček.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Rypadlo dokráčelo do cíle