Kolem Milady by měla být kanalizace

Jezero Milada vzniklo rekultivacemi a je největší v Ústeckém kraji. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Jezero Milada vzniklo rekultivacemi a je největší v Ústeckém kraji. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem požádá stát, aby zaplatil vybudování kanalizace kolem jezera Milada. Odhad nákladů je 80 milionů korun.

S podáním žádosti do meziresortní komise, která posuzuje projekty hrazené z patnácti ekomiliard pro severozápadní Čechy, souhlasili ústečtí zastupitelé. Se zahájením prací na stavbě kanalizace se podle zveřejněných materiálů počítá koncem roku 2017, dokončení o dva roky později.

Čtěte také:
Miladu pravidelně testují otužilci
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Žadatelem musí být město, ale veškeré náklady budou hrazeny z balíku prostředků na odstranění starých ekologických zátěží,” řekla zastupitelům primátorka Věra Nechybová (nez.), která žádost na úterní zasedání komise osobně poveze. „Budu žádat o předřazení našeho projektu,” uvedla.

Z patnácti takzvaných ekomiliard pro region zbývalo pro letošek vyčerpat 2,4 miliardy korun. Nyní se budou schvalovat poslední projekty. Pro Ústecký kraj bylo z 15 ekomiliard určeno deset, pro Karlovarský zbylých pět miliard korun.

Jezero Milada vzniklo rekultivacemi a je největší v Ústeckém kraji, zpřístupněno veřejnosti bylo na jaře v roce 2015. V budoucnosti by mohlo být pod správou města a obcí v jeho okolí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu řekl, že stát nejspíš převede na obce rekultivované pozemky kolem jezer Most a Milada u Ústí nad Labem částečně bezúplatně.

Ložisko hnědého uhlí na území u Milady zůstává. Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. S jejich vytěžením už se nepočítá.

Mohlo by vás zajímat:
U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře