Konec podpory kotlů na uhlí odnesou nejchudší

Stát už letos v poslední vlně kotlíkových dotací nepodpoří nákup kombinovaných kotlů na uhlí a dřevo. Tedy těch, které jsou ekonomicky nejdostupnější.

Konec legálního provozu kotlů I. a II. emisní třídy v roce 2022 se blíží. Statisíce lidí se kvůli tomu mohou dostat do dluhů, nebo propadnout do energetické chudoby. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) na poslední vlnu „kotlíkových dotací“ uvolní 3,125 miliardy korun, za což předpokládá výměnu 30tisíc kotlů. Průměrně tedy přispěje 104 tisíc korun na schválenou žádost, maximální výše dotace pak bude 127 500 korun. Při kombinaci s dotačním programem Nová zelená úsporám mají žadatelé dostat ještě bonus 20 tisíc.

Čtěte také:
Kde vezmou statisíce rodin na nový kotel?
Kotle na uhlí už možná bez dotací

Všechno je to skvělé! Jen to nestačí. Ve finančních možnostech průměrného páru důchodců je investice nějakých 20 – 30tisíc do nového kombinovaného kotle na uhlí a dřevo, ne 100 tisíc na peletový kotel. A protože dotace se proplácejí zpětně, seniorský pár si ten peletový nepořídí. On si jej tedy nepořídí také proto, že by musel pravděpodobně provést nějaké stavební úpravy.A určitě si jej nepořídí kvůli ceně pelet. Ta ceně dřeva či uhlí totiž nemůže konkurovat.

Přestože by po vyplacení dotace na stotisícový kotel byla investice nízkopříjmové domácnosti srovnatelná s pořízením kombinovaného kotle, reálně k ní nedojde, protože je prostě mimo její finanční možnosti. Což by nemělo nikoho překvapit, protože dlouhodobě průzkumy ukazují, že zhruba dvě třetiny Čechů nemá úspory, o kterých by stálo za to mluvit.

Výsledkem posledního kola kotlíkových dotací tak bude výměna zhruba třiceti tisíc kotlů – což je skvělé (celkově asi 90 tisíc). Nepomůže to však těm lidem, kteří by dotaci nejvíc potřebovali.

Šanci na to, aby dostali peníze již rovnou na nákup nového kotle, mají jen lidé s nízkými příjmy v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. V těchto „uhelných“ krajích totiž připravuje MŽP program, který by umožnil vyplatit pořizovací cenu nového kotle předem (zde).

Nedávalo by ovšem tohle vyplácení předem větší smysl, kdyby fungovalo v celé republice?  Větší, než třeba vyplácení podpory na pěstování řepky?

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu