Kotlíkové dotace se opět roztáčejí

Ministerstvo životního prostředí rozdělí krajům v novém programovacím období Evropské unie ve třech výzvách devět miliard korun na nové kotle. Foto: wikipedia.org

Jihomoravský kraj na svém webu zveřejnil další výzvu pro občany na výměnu starého kotle za ekologičtější zdroj. Mají měsíc na seznámení, žádosti mohou podávat od 16. října, řekla novinářům mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Kraj rozdělí 136 milionů korun. Stejnou částku získal od ministerstva životního prostředí už v první výzvě a lidem peníze rozdal ve dvou vlnách. Žadatelé mohou získat až 80 procent, nejvíce však 127.500 korun. Zbytek musí zaplatit sami. Výměny kotlů mají snížit emise z lokálního vytápění.

Čtěte také:
Podváděl kraj s kotlíkovými dotacemi?
Středočeši dostanou další peníze na kotle

Kraj dostane z ministerstva peníze celkem třikrát, pokaždé je lidem rozdělí ve dvou fázích. Nyní přišla na řadu druhá ministerská výzva. „Dotační titul jsme zveřejnili na webu a ze zákona tam bude jeden měsíc. Právě tato doba je určena k tomu, aby se lidé dostatečně seznámili s podmínkami dotačního titulu a věděli, jaké dokumenty potřebují, a měli čas je nashromáždit,” uvedla Brindzáková.

Zájemci potřebují například dokumenty týkající se starého kotle, a to fotodokumentaci i záznamy o technické kontrole a jeho stavu, ale i výpis z katastru nemovitosti, u které se bude výměna provádět. Žádosti lze podávat elektronicky od 16. října a poté je potřeba do pěti dnů přinést elektronicky podklady v tištěné podobě. Tím se má zamezit frontám.

Peníze lze získat na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí nebo kombinované s ručním přikládáním.

V Jihomoravském kraji je asi 25 tisíc domácností se starými kotli. Za peníze z první výzvy se vyměnila tisícovka z nich. Ministerstvo životního prostředí rozdělí krajům v novém programovacím období Evropské unie ve třech výzvách devět miliard korun na nové kotle. Jihomoravský kraj tak může získat okolo 400 milionů korun a vyměnit za ně asi 3000 kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
Norsko pomůže státnímu těžaři uhlí
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry