Pzelňský univerzitní pedagog Pavel Trnka maloval obrazy ovlivněn ostravským industriálem. Výsledkem je kolekce maleb rozdělená do čtyř okruhů, která bude vystavena do 30. srpna v hlavní budově Dolu Michal. Napsal týdeník Horník.
„Přiznám, že o hornictví toho opravdu moc nevím. Na mne z ostravského industriálu působila ta jeho estetika, možná i romantika. Vzal jsem kouzlo starých šachet i továren a přenášel je do své tvorby,“ popsal Trnka, který má umělecké magisterské vzdělání a vyučuje figurální kresbu a ilustraci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni.
Jedna ze čtyř kreseb uhlem s tematikou futuristických strojů je pojmenována po tvoru žijícím pod zemí a trávícím většinu času ražením chodbiček. „Strojem z obrazu Krtek klidně může být důlní razicí kombajn budoucnosti, je v pohybu, burácející dynamicky na diváka nebo, chcete-li, proti horninovému masivu,“ popsal Trnka.
Čtěte také: Dolní Vítkovice mají novou dominantu
„Nechtěl jsem přitom lahodit oku každého diváka, smyslem bylo dostat tam atmosféru místa a děje,“ komentoval pedagog své volné kresby uhlem, grafické ilustrace, drobné jemné akvarely a malby na plátně vystavené až do konce srpna v areálu historického dolu v Michálkovicích. Jedna z větších kreseb, pojmenovaná Industriál, obsahuje i motivy šachty. Autora inspirovala návštěva památek Dolní oblasti Vítkovic.
„Důl Hlubina jsem poznal na festivalu Colours of Ostrava, kam jsem pravidelně jezdíval. S Dolem Michal jsem se naopak seznámil prostřednictvím loňské celorepublikové přehlídky vysokých uměleckých škol Figurama,“ dodal Trnka.
Mohlo vy vás zajímat:
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Lžíce bagru dle ruských tradic
Vědci dokončili projekt o škodlivosti hald