Křetínský chce největší uhelnou elektrárnu v Maďarsku

Spolu s elektrárnou by česká miliardář Křetínský získal také dva přilehlé hnědouhelné lomy. Foto: EPHOLDING

Energetický a průmyslový holding (EPH) většinově ovládaný Danielem Křetínským chystá další velkou akvizici. Uchází se o většinový podíl v uhelné elektrárně Mátra.

Posledním soupeřem v tendru zůstává největší maďarská elektrárenská skupina MVM, které již dnes patří 26 procent elektrárny. Na prodej je 73procentní podíl v majetku německého energetického koncernu RWE, zbývající jedno procento drží drobní akcionáři.

Čtěte také:
Brno Křetínskému teplárny neprodá
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Jak upozornil zpravodajský portál The Budapest Beacon, výhodou EPH se může stát partnerství s tamním byznysmenem Lorincem Mészárosem. Jeden z nejbohatších Maďarů je známý svými vazbami na premiéra Viktora Orbána. EPH svůj zájem zatím nijak nekomentuje. „EPH nekomentuje spekulace o svých akvizičních záměrech” uvedl pro server Euro.cz mluvčí Křetínského firemní skupiny Daniel Častvaj.

Nový většinový vlastník získá společně s elektrárnou o výkonu 950 megawatt také dva přilehlé hnědouhelné lomy. Platná povolení pro elektrárnu vyprší v roce 2025. Další provozování starých uhelných bloků z 60. let by si vyžádalo nákladné investice do modernizace.