Křetínský chce obří polskou elektrárnu

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Pokud Křetínský elektrárnu koupí, bude mít odbytiště pro uhlí ze svého dolu PG Silesia. Foto: wikipedia.org MOs810

Polský důl PG Silesia, který patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského, má zájem o elektrárnu v polském městě Rybnik. Jde o jednu z největších elektráren ve Slezsku i samotném Polsku.

Podle informací týdeníku Euro už EPH podal závaznou nabídku. Mluvčí skupiny Daniel Častvaj se k věci nechtěl vyjádřit. PG Silesia je největším soukromým černouhelným dolem v Polsku.

Čtěte také:
Křetínský loni utržil 124 miliard
Brexit nahrál Křetínskému do karet

Podle informací polského serveru Puls Biznesu může být cena, kterou EPH nabídl, negativní. Jinými slovy by prodávající, francouzská skupina EDF, za převzetí elektrárny zájemci ještě zaplatila. V budoucnu bude totiž nutné investovat do elektrárny nemalé finanční prostředky. Kdyby se transakce uskutečnila, šlo by tak o další případ prodeje energetických aktiv, kdy majitel musí kupujícímu doplácet. Stalo se tak například už letos v dubnu, kdy švédský Vattenfall doplatil EPH hotovost při prodeji německých elektráren.

Reakce na vládní subvence pro státní těžaře

Kdyby EPH koupil elektrárnu v Rybniku, našel by důl PG Silesia stabilní odbytiště uhlí. Ročně produkuje 1,2 milionu tun uhlí a elektrárna, která vyrábí sedm procent z celkové polské produkce elektřiny, ročně potřebuje téměř dva miliony tun.

Důl se totiž potýká s uplatněním svého uhlí na trhu. Jeho konkurencí jsou totiž státní těžební společnosti jako Kompania Weglowa a Katowicki Holding Weglowy, které se nacházejí v katastrofální finanční situaci a nad vodou je drží pouze pomoc od státních energetických firem, jež od nich nakupují za netržní ceny. Nejvíc to poškozuje právě PG Silesii, která musí zákazníky lákat na slevy, což současných nízkých cenách uhlí na světě finančně nefunguje.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech