Křetínský kupuje další elektrárny

Daniel Křetínský svůj holding rozšiřuje nebývalým tempem. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady už téměř 25 tisíc lidí. Foto: EPHOLDING

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského minulý týden definitivně získal dvě paroplynové elektrárny ve Velké Británii od energetické firmy Centrica. Kupuje prý také německou černouhelnou elektrárnu Mehrum.

Celkový instalovaný výkon elektráren Langage a South Humber Bank činí 2300 megawattů (MW). EPH při červnovém oznámení koupě uvedl, že za ně prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments zaplatí 318 milionů liber (10,3 miliardy korun). Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Čtěte také:
Křetínský chce těžit plyn na Ukrajině
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Holding uvedl, že akvizice je součástí strategie EPH, která předpokládá navyšování výrobní kapacity ve Velké Británii, kde již firma vlastní elektrárny Eggborough a Lynemouth. Podotkl, že v Eggborough vedle provozování černouhelné elektrárny připravuje výstavbu nové plynové elektrárny s výkonem okolo 2500 MW. Elektrárna Lynemouth pak prochází konverzí na spalování biomasy.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu se letos stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií EPH. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady téměř 25 tisíc lidí.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ní mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.

Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Loni v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Deník E15 zároveň uvedl, že EPH kupuje také černouhelnou elektrárnu Mehrum v Německu. Na koupi zdroje o výkonu 690 MW se holding podle listu dohodl s oběma dosavadními vlastníky, firmami Stadtwerke Hannover a BS Energy. Mluvčí holdingu Daniel Častvaj Častvaj ČTK řekl, že nemůže akvizici do uzavření transakce komentovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710