Aktivisté z Greenpeace tvrdí, že německá energetická společnost LEAG Daniela Křetínského nevytváří dostatečné rezervy na odstranění následků těžby hnědého uhlí. Údajně hrozí, že náklady ponesou daňoví poplatníci. Společnost to odmítá.
Před dvěma lety se ekologická organizace Greenpeace střetla s EPH Daniela Křetínského v klání o hnědouhelné doly a elektrárny v německé Lužici. Nabídku aktivistů na odkup za symbolickou cenu a postupné uzavření lomů tehdy nevzal nikdo vážně a z tendru byli vyřazeni, uvedlo Euro.
Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
Greenpeace způsobili milionové škody
Boj v Lužici ale pokračuje. Greenpeace zpochybňuje výši rezerv, které si těžební společnost fungující dnes pod názvem LEAG tvoří na rekultivaci po těžbě. Hnutí najalo auditorskou kancelář Cordes + Partner, která prověřila hospodaření těžební firmy. „Hnědouhelný koncern LEAG pravděpodobně nebude schopen sehnat miliardové rezervy na revitalizaci hnědouhelných lomů v Lužici,“ zní závěr prověrky.
Kontroloři se přitom odkazují i na ztrátu koncernu za rok 2016 ve výši 103,8 milionů euro. Podle dalšího zjištění auditorů bývalý majitel, švédská státní společnost Vattenfall, také nepřevedla při prodeji slíbené rezervy na uvedení krajiny do původního stavu na nového vlastníka v kompletní výši. Namísto 1,7 miliardy euro tak měla do LEAG přitéct pouhá miliarda.
Těžební společnost kritiku ekologů ve vyjádření pro deník LausitzerRundschau odmítla. Revitalizace krajiny probíhá podle těžařů průběžně a jsou na ni dostatečné finanční rezervy. Také informace o ztrátovém provozu lomů a elektráren podle LEAG nejsou pravdivé. Na to upozornilo i Euro.cz, za loňský rok už vykázala společnost čistý zisk ve výši 164 milionů eur. Bez zajímavosti není, že právě na tento článek se Greenpeace v úvodu závěrečné zprávy odkazuje.
EPH spolu s PPF Investments získala čtyři hnědouhelné elektrárny a přilehlé doly v roce 2016. Vedle Greenpeace se o aktiva zajímal také Czech Coal Pavla Tykače a ČEZ.
Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu