Křetínský polskou elektrárnu zatím nekoupí

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Elektrárna v Rybniku má výkon téměř 1,8 GW. Foto: wikipedia.org

Polské ministerstvo energetiky oznámilo, že tamní vláda přijala opatření k zablokování plánovaného odprodeje energetických aktiv společnosti EDF Polska. O elektrárnu v Rybniku se zajímal i EPH Daniela Křetínského.

Skupina EDF tak nyní nebude schopna dokončit proces odprodeje svých polských aktiv, který zahájila na začátku letošního roku. EDF v současné době drží díky svým teplárnám na polském trhu s teplem zhruba 15procentní podíl, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Rozhodnutí bylo přijato na základě faktorů spojených s energetickou bezpečností Polska,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí polského ministerstva energetiky.

V lednu letošního roku EDF zahájila procesy spojené s odprodejem části svých aktiv. V říjnu poté EDF zahájila jednání s australským investičním fondem IFM o prodeji svých tepláren a s českým EPH o prodeji uhelné elektrárny Rybnik o výkonu téměř 1,8 GW, která pokrývá přibližně 7 procent polské spotřeby elektřiny.

Polsko nyní nicméně označilo tamní aktiva EDF a Engie jako důležitá z hlediska energetické bezpečnosti země, čímž zabránila jejich potenciálnímu odprodeji. „Skupina EDF lituje tohoto rozhodnutí, které jí znemožňuje vykonávat její legitimní akcionářská práva, zejména právo dokončit probíhající procesy odprodeje aktiv EPH a IFM,“ komentovala kroky polské vlády skupina EDF.

Mohlo by vás zajímat:
Tajuplná uhelná lebka
Chrání banky klima nebo své zisky?
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu