Křetínský s Kellnerem prý koupí Vattenfall

Centrála Vattenfallu ve Stockholmu. Foto: wikipedia.com

Centrála Vattenfallu ve Stockholmu. Foto: wikipedia.com

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského spolu s PPF Petra Kellnera zřejmě získají německá hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje.

Dohoda by měla být podepsána do deseti dnů. Mluvčí EPH Daniel Častvaj řekl, že informaci nebude komentovat.

Čtěte také:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?

Reuters rovněž s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že další český zájemce, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal spojené se jménem miliardáře Pavla Tykače, od nabídky odstoupil. „V tuto chvíli nebudeme a ani nemůžeme komentovat probíhající výběrové řízení,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny Czech Coal David Vidomus.

Návrh německé energetické skupiny Steag a australského investičního fondu Macquarie pak požadoval vysoký příspěvek od Vattenfallu. Má proto nižší šanci než nabídka EPH.

Švédové původně doufali, že za německé elektrárny a lomy dostanou v přepočtu přes 100 miliard korun. Je však zřejmé, že nabídky se této sumě neblížily ani zdaleka. Některé spekulace dokonce naznačovaly, že by mohly být nulové či dokonce záporné.

Vattenfall v Sasku prodává čtyři elektrárny a pět dolů, které je zásobují. Součástí tendru je také deset vodních elektráren. Celkový výkon všech elektráren dosahuje 11 tisíc megawattů.

EPH v současnosti již v Německu vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic