Křetínský si půjčí miliardy

Energetický a průmyslový holding z 94 procent ovládá Daniel Křetínský. Foto: EPHOLDING

Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského nabídne možnost investice do 4letého dluhopisu v objemu 3 miliard korun, který může narůst až na 4,5 miliardy korun. Úpis je plánován na první polovinu července tohoto roku pod vedením ČSOB a Komerční banky.

Nejnižší možnou investicí jsou tři miliony korun. „Novou emisí chceme nahradit dvě jiné a optimalizovat časovou strukturu našeho zadlužení, které je v porovnání s ostatními západoevropskými energetickými skupinami celkově jednoznačně nízké,” uvedl člen představenstva a finanční ředitel EPH Pavel Horský na prezentaci pro investory, na které podrobně představil podnikání skupiny, která je zaměřena především na energetickou infrastrukturu, tranzit a dodávky plynu, výrobu elektřiny a regulovatelnou a dlouhodobě zasmluvněnou výrobu energie z obnovitelných zdrojů včetně teplárenství, uvedl server kurzy.cz.

Čtěte také:
Podivný obchod s teplem na Praze 4
Aktivisté Křetínského v plzeňské teplárně nechtějí

Energetickému a průmyslovému holdingu, a.s. (EPH), který z 94 procent ovládá Daniel Křetínský, stouply v loňském roce konsolidované tržby o 21,8 procenta na 153,9 miliardy korun, v přepočtu na zhruba šest miliard eur. EPH se tak v žebříčku českých firem CZECH TOP 100 dostala na čtvrté místo za Škodu Auto, ČEZ a Agrofert. Konsolidovaný ukazatel EBITDA, který představuje provozní zisk před odpisy a negativním goodwillem, očištěný o vybrané vlivy převážně jednorázového a nepeněžního charakteru, loni činil 1,9 mld. eur (oproti srovnatelnému ukazateli za rok 2016 ve výši 1,6 mld eur).

Byznys EPH stojí na dvou pilířích. Prvním je skupina EP Infrastructure, a.s. (EPIF), která se soustředí na tradiční energetická infrastrukturní aktiva ve střední Evropě s hlavními činnostmi soustředěnými na přepravu, distribuci a skladování zemního plynu, distribuci elektrické energie a teplárenství. Druhým pilířem je oblast výroby elektřiny doplněná o těžbu uhlí. Tyto segmenty spadají převážně do skupiny EP Power Europe, a.s. (EPPE).

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme