Doba čtení:1 m, 20 s

Australský těžební průmysl by do konce roku 2018 mohl ztratit více než 20 tisíc pracovních míst. Vyplývá to ze zprávy firmy BIS Shrapnel, která se zabývá průzkumem a prognózami. Předpovídá, že během tří let investice do těžebního sektoru spadnou o 58 procent.

Ještě jsme neklesli na úplné dno, ale ceny komodit nebo investice budou i nadále hlavní brzdou růstu australské ekonomiky,“ uvedl manažer firmy BIS Shrapnel Adrian Hart. Investice v australském těžebním sektoru od roku 2014 klesly o 11 procent a zrušeno bylo na 40 tisíc pracovních míst. Těžební sektor Austrálie podle Harta naléhavě potřebuje nové investiční příležitosti, a to kvůli zajištění udržitelného růstu pracovních míst a také příjmů.

Čtěte také:
Pro Australany je uhlí úžasné
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě

Pouze malou útěchou může být fakt, že podle zprávy BIS Shrapnel bude objem těžby v příštích pěti letech stoupat. Za růstem má být především vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Bude mít ale výrazně menší dopad na zaměstnanost než investiční fáze. Zpráva také poukazuje na to, že australský těžební průmysl představuje zhruba pětinu národního hospodářství.

Pro Austrálii je nejvýznamnější exportní komoditou železná ruda, na druhém místě je uhlí. Austrálie je uhelnou velmocí. Nachází se zde 8,6 procenta celosvětových zásob černého uhlí, celkem je to 76 miliard tun uhlí. Loni se v zemi vytěžilo 491 milionů tun uhlí, což Austrálii řadí na čtvrté místo. Díky uhlí mají Australané také levnou energii. Z uhlí se jí vyrábí více než 70 procent.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu