Ledvice napájejí Doly Bílina napřímo

Elektrárna Ledvice. Foto: ČEZ

Od 9. prosince je veškeré elektrické zařízení v Dolech Bílina (DB) napájeno přímo ze sousední ElektrárnyLedvice (ELE), nikoliv jako dosud prostřednictvím distribuční soustavy.

Podobně jako na lokalitě Doly Nástup Tušimice, kteráje od loňska napájena ze sousední elektrárny, i v DB byla změna realizována pro dosažení maximálního využití synergických efektů mezi těžbou paliva a výrobou elektřiny, uvedly Hornické listy.

Čtěte také:
Nový zdroj Ledvice otevřel virtuální dveře
Nejlepší rozhled vám nabídne elektrárna

Projekt vznikl ve spolupráci Severočeských dolů v čele s vedoucím oddělení PM elektro Vlastimilem Krausem a vedoucímúseku energetika Petrem Zelenkou a Jaroslavem Kuželem z ČEZ. Novým napájením se zkrátila dopravní cesta elektřiny a snížily náklady na distribuci.

Nové propojení používá napětí 21,5 kV, které je transformováno na 110 kV.Kabelovou trasou v zemi a následně po venkovním vedeníje dopravováno k hlavní trafostanici DB (TR 1). Součástí zařízení je nová venkovní rozvodna 110 kV.

Elektrárna Ledvice je tepelná elektrárna společnosti ČEZ nacházející se mezi městy Ledvice a Bílina. Elektrárna se kromě výroby elektrické energie zabývá výrobou tepla, které dodává především do Bíliny a Teplic.V roce 2018 byla na vrcholu kotelny nového bloku elektrárny otevřena ve 144 metrech nová vyhlídka, která je nejvyšší rozhlednou v Česku.

Povrchový důl Bílina je jednou z těžebních lokalit společnosti Severočeské doly. Původní lom nesl jméno Velkodůl Maxim Gorkij. Otvírka byla provedena severozápadně od města Bílina a těžba pokračuje směrem k Mariánským Radčicím. Většinu vytěženého uhlí používá jako palivo elektrárna Ledvice.

V říjnu 2015 rozhodla vláda o rozšíření povrchové těžby v Bílině. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti a svou roli hrálo i udržení zaměstnanosti. Severočeské doly mají v plánu v letech 2019 až 2035 vytěžit skoro 150 milionů tun uhlí. Těžba se přiblíží na půl kilometru k obcím Mariánské Radčice, Braňany a městu Duchcov.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu