Doba čtení:1 m, 27 s
Hnědouhelný důl Turów Fotot: wikipedia.com
Hnědouhelný důl Turów. Foto: wikipedia.com

Obce, které se kvůli rozšíření těžby v polském povrchovém dole Turów obávají o pitnou vodu, podpoří finančně Liberecký kraj. Na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska, je v novém dotačním programu připraveno deset milionů korun.

Nemůžeme čekat, až ta voda začne úplně mizet, snažíme se reagovat. Jedním z hlavních opatření bude propojení stávajících vodovodů a posílení našich vodojemů a pramenišť. Pokud by se nám podařilo vyjednat nějaké peníze na ministerstvu zemědělství a ministerstvu životního prostředí, byli bychom rádi, kdybychom mohli posílit hlavně vodní infrastrukturu na tomto území,“ vysvětlil náměstek hejtmana Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj).

Čtěte také:
Připraví polský důl české obce o vodu?
Polský prezident odmítá Kjótský protokol

Polská společnost PGE žádá o povolení rozšířit těžbu v hnědouhelném dole, který zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Těžit by se mělo až do roku 2044 a důl by se přiblížil na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku. Kvůli velkému množství vody, které důl odčerpává, se obce bojí, že nebudou mít dostatek pitné vody pro své obyvatele. V nejhorším případě bude nutné přivést vodu z náhradních zdrojů, konkrétně z Josefova dolu a Smědavy, což by údajně vyšlo na více než 2,5 miliardy korun. Taková finanční zátěž je pro obce i kraj nepředstavitelná.

Je to problém na celostátní úrovni a my očekáváme, že Polsko bude kompenzovat škody, které tady vznikají,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Pokud se vládě nepodaří vyjednat s Polskem kompenzace, měl by podle hejtmana náklady zaplatit stát.

Čtěte také:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí