Doba čtení:1 m, 19 s
Lucembursko se stává první evropskou zemí, která nabízí právní záruky soukromým firmám při využívání přírodních zdrojů mimo planetu Zemi. Foto: space.com

Lucembursko se chce stát vůdcem v rodícím se kosmickém těžebním průmyslu. V zemi v srpnu začne platit zákon, který umožňuje uplatňovat vlastnické právo na planetách a planetkách a upravuje průzkum a využívání vesmírných nalezišť.

Lucembursko se stává první evropskou zemí, která nabízí právní záruky soukromým firmám při využívání přírodních zdrojů mimo planetu Zemi, řekl lucemburský ministr hospodářství Étienne Schneider. „Vesmírné zdroje tak mohou být předmětem vlastnictví soukromých společností,“ dodal. Zákon, jehož obdoba už od roku 2015 podle agentury Reuters platí v USA, vstoupí v platnost 1. srpna, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Další krok k těžbě ve vesmíru

Malá západoevropská země má ve výzkumu kosmu smělé plány. Loni v červnu Lucembursko uvolnilo 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) na financování iniciativ, které by měly povzbudit získávání vzácných nerostů z vesmíru. Nový zákon je součástí snahy vytvářet nové hospodářské příležitosti a zakládat nová odvětví kosmického průmyslu včetně těžařství, uvedla lucemburská vláda v prohlášení.

Podle mezinárodního práva je těžba ve vesmíru citlivou otázkou, protože mezinárodní dohody předpokládají využívání kosmických zdrojů ve prospěch všech států světa. Podle ministra Schneidera už Lucembursko podepsalo s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) společné prohlášení o budoucích misích na planetky a o průzkumu a využívání vesmírných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj