Doba čtení:1 m, 23 s

Přesně před 103 lety, 22. října 1913 se důl Jelena Canyon Mine č. 2 v americkém městě Dawson v Novém Mexiku otřásl výbuchem, který slyšeli lidé na míle daleko.

Na pomoc vyrazili záchranné týmy z Pittsburghu a Rock Springs. Z El Pasa byl vypraven dokonce speciální vlak s lékaři a zdravotními sestrami. I přesto z 286 mužů, kteří ten den sfárali, přežilo pouze 23. Většinu horníků tvořili imigranti z Itálie a Řecka.

Čtěte také:
Belgie zavřela poslední uhelnou elektrárnu
VIDEO: Středověké podmínky v ilegálním dole

Při následném vyšetřování katastrofy se zjistilo, že explozi způsobilo odpálení dynamitové nálože, od níž se vznítil uhelný prach v dole. Nálož byla odpálena v době, kdy v dole probíhala těžba, což bylo v rozporu s bezpečnostními pravidly.

dawson_nm_coke_ovens_1920_volne-foto_pred-rokem-1920_compressed

O deset let později, 8. února 1923, došlo k výbuchu i v dole Jelena Canyon Mine č. 1. Vykolejil zde důlní vozík, který zboural trámy a strhl elektrické vedení. Od jisker se vznítil uhelný prach a při následné explozi zemřelo 123 lidí, mezi nimiž byla řada dětí, jejichž otcové zemřeli při neštěstí v roce 1913.

Doly v Dawsonu byly založeny v roce 1901, když rančer John Barkley Dawson prodal své pozemky společnosti Dawson fuel company. K rozvoji dolů přispělo vybudování železniční trati do města Tucumcari v Novém Mexiku. Díky těžbě uhlí se město Dawson během jednoho roku rozrostlo z dvou na devět tisíc obyvatel. Těžba zde byla ukončena v roce 1950 a Dawson se stal jedním z řady amerických měst duchů. Hřbitov v Dawsonu patří do amerického seznamu významných historických míst.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park