Miliardová investice Chvaletic se chýlí ke konci

chvaletice_elektrarna_foto_severni_energeticka

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

Do konce března bude ukončena modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny Chvaletice za zhruba tři miliardy korun. Investice sníží emise vypouštěných škodlivin a umožní prodloužení provozu do roku 2030.

Bez modernizace by musela elektrárna provoz ukončit v roce 2020. O modernizaci dalších dvou bloků by se mělo rozhodnut do konce roku, řekl ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Čtěte také:
Lodě vozily uhlí do Chvaletic dvacet let
Čistší vzduch díky miliardám

Jejich opravu a ekologizaci zatím připravuje. Směřujeme k technickému zadání a to bude okamžik, kdy budou akcionáři rozhodovat, jestli budou investovat do jedničky a dvojky nebo ne,” uvedl Pavlas.

Hlavní část modernizace bloků tři a čtyři za 2,5 miliardy provádí společnost Královopolská RIA. Zbývající půl miliardy připadá na doprovodné investice a opravy elektrárny. Práce se týkají hlavně kotelny, strojovny, odlučovačů a systému řízení.

Modernizace začala loni v březnu. Dosud byly ukončeny montáže na třetím bloku. Ten nyní po opravě takzvaně najíždí, což zahrnuje zkoušky, testy a seřizování. Na čtvrtém bloku, který se opravuje od května, se montáž dokončuje, hotová by měla být do konce března. Po zkouškách obou bloků bude následovat zkušební provoz.

Po modernizaci mají klesnout koncentrace oxidů dusíku z 350 miligramů na 200 miligramů na metr krychlový a díky výměně elektrostatických odlučovačů se prašnost sníží ze 100 miligramů pod 20 miligramů na metr krychlový.

Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí.

Modernizace elektrárny se nelíbí ekologické organizaci Greenpeace. Podle ní elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí. „Povolit rekonstrukci obří elektrárny je v Pardubickém kraji jednodušší, než povolit přístavbu verandy rodinného domu. Úředníci krajského úřadu třímiliardovou přestavbu elektrárny vytrvale vydávají za nepodstatnou změnu,” řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit právě dokončovaná oprava chvaletické elektrárny,“ uvedla již před časem mluvčí majitele elektrárny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. Celkový instalovaný výkon elektrárny 820 megawattů tvoří čtyři bloky, každý o výkonu 205 megawattů. Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín činí 2000 megawattů. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Tu vlastní podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank

Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody