Miliardy kubíků plynu se pálí zcela bez užitku

Jen loni se při těžbě ropy ve světě spálilo 16 krát víc zemního plynu, než kolik jej spotřebuje Česko za rok. Světová banka chce zbytečné pálení plynu ukončit.

Zcela stranou pozornosti médií a veřejnosti a bez spektakulárních akcí aktivistů se na ropných polích po celém světě každoročně spálí miliardy krychlových metrů zemního plynu. Ten je totiž při těžbě ropy vedlejším produktem.  V roce 2016 se takhle na emise změnilo 148 miliard kubíků, loni o pět procent méně, tedy 141 miliard. Loňský pokles je přitom první od roku 2013.

Čtěte také:
Noskievič: Evropa se v energetice zbláznila
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Snížení pálení o pět procent však lze přičíst spíš tomu, že největší palič – Rusko – změnilo některá ložiska, než nějaké cílené snaze. Světová banka přitom jako jeden ze svých cílů vyhlásila potření tohoto bezcílného pálení do roku 2030. Takové pálení plynu je nesmyslné ze dvou důvodů: jde o strategickou surovinu a jejím pálením se dostávají do ovzduší zcela zbytečně další emise.

Emisí ze spalování zemního plynu je sice asi o 50 procent méně, než z pálení hnědého uhlí, ale to může být v tomto případě jen chabou útěchou. Pro představu: Loni zbytečně spálený plyn by současnému Česku vystačil na 16 let. Podle zprávy Energetického regulačního úřadu se ho totiž v Česku loni spotřebovalo 8,53 miliardy. Velmi zhruba se tak dá konstatovat, že ropní těžaři za rok spálili bez jakéhokoli efektu tolik zemního plynu, kolik by za rok spotřeboval stát se 160 miliony obyvatel. Což je zhruba tolik, kolik má Bagladéš. Osmý nejlidnatější stát světa.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo