Miliony na kotle dorazí i na Olomoucko

V případě dlouhodobého výpadku dodávek elektřiny by lidé na Olomoucku měli velký problém. Foto: wikipedia.org Dominik Tefert

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by se v druhé výzvě mohlo v Olomouckém kraji dostat až na 1800 žadatelů. Foto: wikipedia.org Dominik Tefert

Lidé v Olomouckém kraji na výměnu starého kotle za moderní typ zdroje tepla dostanou dalších 172 milionů korun, tedy stejnou částku jako v první výzvě. Druhá výzva dotací bude vyhlášena nejdříve září, řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

V první výzvě loni Olomoucký kraj podle Oklešťka evidoval více než 2000 žádostí o dotace na výměnu kotle, schváleno jich bylo 1540. Lidé mohli na nový kotel získat až 127 500 korun. Hejtman upozornil, že ti, na které se v první vlně dotací nedostalo, budou muset nyní podat novou žádost.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se v druhé výzvě mohlo v Olomouckém kraji dostat až na 1800 žadatelů. Nebudou už totiž podpořeny kotle na uhlí a byla zrušena povinnost provést zároveň s výměnou zdroje tepla tzv. mikroenergetická opatření, na které byla použita část dotací. Zároveň bude finanční strop pro příspěvky na některé tepelné zdroje, především kombinované kotle.

Brabec podotkl, že v první výzvě se obyvatelé Olomouckého kraje rozhodli především pro zdroje tepla, které mají nejmenší dopad na životní prostředí. Žádostí o dotace na moderní kotle spalující uhlí bylo loni minimum. Naopak téměř 42 procent žádostí se týkalo kotlů na biomasu, jako jsou například dřevěné pelety, a tepelných čerpadel.

Do roku 2020 jsou v Česku plánovány ještě dvě etapy kotlíkových dotací. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. V následujících čtyřech letech by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Norská (eko)logika
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody