Doba čtení:1 m, 58 s
Hnědouhelný důl Turów Fotot: wikipedia.com
Chystané rozšíření polského hnědouhelného dolu údajně ohrozí zásoby pitné vody v příhraniční oblasti. Foto: wikipedia.org

Po oficiálních stížnostech Libereckého kraje i českého ministerstva životního prostředí na hrozbu ztráty podzemních vod v důsledku těžby i na světelné znečištění ze skleníků v blízkosti elektrárny dnes začnou jednání mezi českou a polskou vládou na téma Turów.

Ministr životního prostředí Richard Brabec mě informoval o tom, že v pátek letí velká část ministrů na jednání s polskou vládou a Turów má být jedním z hlavních témat pro pana premiéra,“ řekl Právu hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Příští týden v pondělí pak na návštěvu Libereckého kraje přijede také polská velvyslankyně,“ dodal Půta.

Čtěte také:
Brabec chce skupinu odborníků k polské těžbě
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

Na vládní úrovni již rovněž vznikla pracovní skupina, která se má konkrétně věnovat ohrožení pitné vody v českém pohraničí. „Liberecký kraj v ní bude zastupovat náměstek pro životní prostředí Josef Jadrný, za samosprávu do skupiny přímo pan ministr Brabec navrhl pana starostu Horinku z Hrádku nad Nisou, který se účastnil i předchozích jednání,“ objasnil hejtman Půta. „Věřím, že skupina přispěje k hledání řešení, aby se našlo nějaké náhradní řešení zásobování pitnou vodou pro zdejší obyvatele.

Hejtman připustil, že cílem by mělo být, aby se žádné náhradní řešení hledat nemuselo. „Na druhou stranu si žádnou iluzi o polské těžbě uhlí nedělám. Když si realisticky uvažující člověk dojede na hranu polského dolu, tak si musí všimnout, že tam probíhá skrývka. Vrchní části v budoucím těžebním prostoru jsou odtěžovány a v sousední vesnici, která je součástí dobývacího prostoru, jsou vykupovány nemovitosti a dochází k jejich demolici,“ popsal Půta.

Polská společnost PGE žádá o povolení rozšířit těžbu v hnědouhelném dole, který zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Těžit by se mělo až do roku 2044 a důl by se přiblížil na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku. Kvůli velkému množství vody, které důl odčerpává, se obce bojí, že nebudou mít dostatek pitné vody pro své obyvatele. V nejhorším případě bude nutné přivést vodu z náhradních zdrojů, konkrétně z Josefova dolu a Smědavy, což by údajně vyšlo na více než 2,5 miliardy korun. Taková finanční zátěž je pro obce i kraj nepředstavitelná.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu