Velkou nevoli ekologických aktivistů vzbudil návrh nové Surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Navrhuje totiž například i institut vyvlastnění. Dnes je poslední den, kdy se mohli ministři k materiálu vyjádřit.
Nástrojem k prosazování surovinové politiky je na prvním místě horní zákon, jehož novelu nyní projednávají poslanci. Novelizaci by ale podle dokumentu měla ještě předcházet diskuze například o posílení role státu při rozhodování o využívání nerostných surovin nebo vyřešení institutu vyvlastnění za adekvátní náhradu ve prospěch státu, napsal server TZB–info.
Čtěte také:
Nová surovinová politika: přísně tajné
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD
Načasování tak zásadního požadavku je ze strany ministra Jana Mládka (ČSSD) zvláštní. Diskuse o podobě horního zákona totiž probíhá již zhruba rok a půl a doposud nebyla o vyvlastňování řeč. S pasáží o vyvlastnění nesouhlasí ekologické organizace. Tvrdí, že současný stav, kdy byly v roce 2012 z horního zákona vypuštěny vyvlastňovací paragrafy, nepůsobí v praxi žádné problémy. „Někdo na ministerstvu průmyslu, a nemusí to být nutně přímo ministr, zachování limitů na ČSA očividně nese těžce,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.
Na otázku serveru iUHLI.cz, proč s institutem vyvlastňování přichází ministerstvo až nyní, se odpověď získat nepodařilo.
Prioritou České republiky v surovinové politice zůstává dle návrhu bezpečnost dodávek. Mezi strategickými cíli zmiňuje například ekonomicky přijatelné ceny surovin pro zpracovatele a spotřebitele nebo přednostní využívání surovin z domácích zdrojů, pokud je to ekonomicky a ekologicky možné. Podobné cíle obsahuje dosud platná Surovinová politika ČR z roku 1999.
Mohlo by vás zajímat:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Prolomit limity za pět let znamená problém