Mostecko by mohlo získat miliardy

vaclav-votava-cssd-cz_compressed

Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy by vláda měla poslat na odstraňování ekologických škod více peněz. Foto: ČSSD

Mostecko má šanci na více peněz na likvidaci ekologických škod způsobených těžbou hnědého uhlí. K patnácti ekomiliardám by mohlo přibýt dalších pět. A to už v horizontu tří let.

Požadavek Hospodářské a sociální rady Mostecka podpořil i Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ČR, který minulý týden zasedal v Meziboří.

Čtěte také:
Mostecko čeká nárůst nezaměstnanosti
Mostecko se znovu stává vodní velmocí

Kromě standardních bodů programu a řešení ekologických škod v Ústeckém kraji se výbor zabýval také strategií na restrukturalizaci kraje, těžbou hnědého uhlí a rozdělením rozpočtového určení daní. Jednání výboru se zúčastnili rovněž starostové měst a obcí z regionu.

Rozpočtový výbor doporučí vládě, aby podpořila možnost dofinancování projektů na řešení ekologických škod. Dále doporučíme vládě, aby posoudila možnost vytvoření finanční rezervy ve výši 300 miliónů korun na realizaci připravených projektů v roce 2017 v případě schválení Strategie hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje,“ uvedl pro server homerlive.cz předseda výboru Václav Votava (ČSSD).

„Do dubna by měl být schválen akční plán. První připravené projekty by se mohly díky třem stům miliónům korun realizovat už v příštím roce. Usnesení rozpočtového výboru nám také otevírá cestu k tomu, abychom o potřebách regionu mohli jednat s ministrem financí,“ ocenila jednání výboru předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka Helena Veverková.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava projevil pochopení pro problémy Ústecké kraje rovněž prohlášením, že kraj by si zasloužil svého vlastního vládního zmocněnce. Současný vládní zmocněnec Jiří Cienciala zastupuje kraje tři, a navíc se aktuálně stal senátorem.

Mohlo by vás zajímat:
Voda, která proráží skálu
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Třetihorní zkamenělý strom půjde do muzea