Na Domažlicku bude uhlí dostatek

Uhlí imagio cz

Uhlí i brikety se vyplatí kupovat od dubna do června. Foto: imagio.cz

Ti, kteří ještě nemají zásoby uhlí na zimu, se na Domažlicku nemusejí bát, že by na ně nevyzbylo. Uhlí je v regionu dostatek. Od září ale kupující sáhnou hlouběji do peněženky.

Uhlí máme na skladě 10 000 tun, takže lidé mohou být bez obav. Nouze by být opravdu letos neměla,” řekl Domažlickému deníku Miroslav Čermák, dodavatel paliva v Holýšově.Za některé druhy uhlí si ale dost připlatíme. Například brikety od září podraží již podruhé a dostanou se tak na 490 korun za metrák, což je cena, za niž se prodávaly i vloni na podzim.

Čtěte také:
Bude zase málo uhlí pro domácnosti?
Na podzim opět hrozí fronty na uhlí

Na podzim je uhlí vždy nejdražší. Hodně ušetří ti, kteří si uhlí na zimu objednají od dubna do června. V tomto období například Němci vyprodávají zásoby briket a cena za metrák se dá pořídit i o 40 korun levněji. Němci šli s cenou briket nahoru už koncem června a teď v září půjde cena nahoru znovu, a to o patnáct korun za metrák. Vršanská uhelná zlevňovala v květnu a na jarní cenu, což je 30 až 50 korun za metrák, se vrátí v říjnu. Stejná cena zůstane u bílinského uhlí,” vysvětlil Čermák.

Protože jsou prodejci uhlí dostatečně zásobeni, jsou schopni dodat zákazníkovi uhlí i do týdne, takže jistou šanci na levnější uhlí lidé ještě mají.„My jsme si letos uhlí koupili v létě a mohu říci, že se to na ceně opravdu promítne. Nikdy bych nečekal s nákupem až do zimy,” řekl Karel Moulík z Domažlic.

Neotálet s nákupem paliva doporučují ve firmě EKO-Way v Koutě na Šumavě.„Pokud by k nedostatku paliv došlo, byla by to zřejmě opět jen sezonní záležitost, která je způsobena tím, že se mnoho zákazníků nezásobí uhlím v průběhu léta, ale začnou je odebírat s příchodem prvních chladných dnů. To má pak za následek rychlejší vykoupení skladů než je jejich zásobení. Zboží jsme schopni obvykle dodat do týdne. Ale vzhledem k proměnlivému počasí by zákazníci neměli nechat objednávku na poslední chvíli,” řekla za společnost Petra Mlezivová s tím, že od září ceny vzrostou tak, jako každý rok v zimním období.

U uhlí to bude přibližně o 15 a u briket zhruba o 30 korun za metrák. Cena uhlí by se měla pohybovat podle druhu od 300 do 380 korun za metrák a cena briket zhruba v rozmezí 470 až 500 korun za metrák, a to včetně daní a dopravy,” dodala Mlezivová.”

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710