Na horníky asi ani kobliha nezabere

Babiš

Svým macešským přístupem k horníkům si Andrej Babiš zjevně mnoho sympatií nezískal. Foto: iUHLI.cz

Mezi horníky nejspíš šéf hnutí ANO Andrej Babiš mnoho voličů nenajde. Dlouho blokoval jejich předčasné odchody do důchodu, stavěl se proti půjčce, která umožní postupný útlum těžby OKD a nyní odmítá také kompenzace pro severočeské horníky.

Velmi zhurta se právě kvůli kompenzacím do Babiše pustil bloger Pavel Dvořák. „Mnoha horníkům z Mostecka vzala Vláda svým rozhodnutím neprolomit limity těžby hnědého uhlí práci a životní perspektivu. Mostečtí horníci proto logicky čekají na kompenzaci od státu, stejně jako je dostanou jejich kolegové z OKD. Pomoc jim odmítá poskytnout hlavně miliardář a ministr financí Andrej Babiš,“ napsal v úvodu svého blogu na idnes.cz.

Čtěte také:
Proč Babiš nechce pomáhat horníkům?
Horníci si pomoc státu zaslouží

Babišovy argumenty jsou podle Dvořáka výsměchem nejen pro horníky, ale pro všechny, kdo doposud věřili, že je populista Babiš mentálně a politicky (o odbornosti nemůže být řeč) schopen vykonávat funkci ministra financí.

Dvořák poukazuje na to, že Babiš ani neví, jak se jmenuje firma, jež v lomu ČSA těží (Babiš totiž ve svém komentáři pro deník Právo doslova napsal: Finanční situace těžební společnosti – jde o Severočeskou energetickou, a. s. – je velmi dobrá). Správný název je přitom Severní energetická.

Mnohem víc ale Dvořákovi vadí, že Babiš lže v jiných věcech. „Žádná firma Severočeská energetická neexistuje! Babiš si chtěl vzít na mušku zřejmě firmu Severní energetická, ale „akosi si pomýlil mená“. Nevadí, stane se. Daleko větším problémem je, že Babiš lže, když říká, že peníze od státu dostane právě tato firma. Není to pravda, dostali by je přímo horníci. Ale to Babišovi nevadí a perlí dál. Tvrdí, že peníze zmizí na Kypr. Ale doparoma, Andreji, tady nám něco nesedí. Před nedávnem jsi právě Tykačovu Severní energetickou vyznamenal coby jednoho z největších plátců daní v této zemi. Mimochodem, Agrofert mezi těmito firmami nebyl. Stejně tak v Agrofertu, pokud vím, zaměstnanci nedostávají třinácté platy, Tykačovi horníci ano,“ napsal bloger.

Ten se na závěr na Babiše obrací ve velmi osobní rovině. „Andreji, promiň mi ten osobní tón, proč si myslíš, že by firma, kterou jsi tím, žes hlasoval pro neprolomení limitů, donutil zavřít krám, měla ještě vyplácet kompenzace svým zaměstnancům nad rámec odstupného? Proč jsi nebyl tak důsledný třeba při tunelování Bakalova OKD?“ vznesl otázku Pavel Dvořák.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
„Big Muskie“ – největší chodící bagr