Na lomu ČSA se bude těžit ještě necelých 8 let

Podle návrhu ministra Mládka měli mít v případě propouštění právo na příspěvek například i zaměstnanci lomu ČSA, Andrej Babiš to odmítl. Foto: Severní energetická

V příštích letech se bude na lomu ČSA už těžit pouze uhlíl. Foto: Severní energetická

Společnost Severní energetická, která těží hnědé uhlí v lomu ČSA, na konci loňského roku přestala těžit skrývku. V následujících zhruba 8 letech už bude těžit pouze uhlí.

S ukončením těžby se počítá v roce 2024,“ potvrdil deníku E15 nový předseda představenstva Severní energetické Milan Krob. Společnost v letošním roce plánuje zrušit až dvě stovky pracovních míst.

Čtěte také:
Těžaři a andělé nadělovali dětem
Aktivisté chystají blokády proti uhlí

Útlum v lomu vychází z rozhodnutí vlády z roku 2015 o neprolomení těžebních limitů v ČSA. Kabinet schválil nařízení, podle kterého horníci propuštění kvůli útlumu budou mít nárok na kompenzace dosahující až 5300 korun měsíčně, a to nanejvýš po dobu pěti let.

Do letošního roku vstupuje společnost, která ročně vytěží přes tři miliony tun uhlí, v nové vlastnické struktuře. Podíly, které v Severní energetické vlastnili Jan Dienstl a Tomáš Fohler, převzal majitel skupiny Czech Coal Pavel Tykač. Zatímco Fohler se z hnědouhelného byznysu stáhl, Dienstl se stal šéfem dozorčí rady Severní energetické.

S Janem Dienstlem jsem se dohodl na pokračování spolupráce. Získá také podíl na celé skupině,“ komentoval převzetí podílů Pavel Tykač. V listopadu bylo formálně dokončeno také spojení Severní energetické se společností Czech Coal.

Fúze je logickou součástí restrukturalizace skupin Czech Coal a Sev.en. Czech Coal, a. s., v posledních letech spravovala kontrakty na prodej a dopravu uhlí ze Severní energetické,“ uvedla mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Zaniklá společnost Czech Coal zaměstnávala na konci předloňského roku pouze tři pracovníky a její tržby se v roce 2015 meziročně propadly o celých 86 procent, když dosáhly 222 milionů korun.

Skupina Severní energetická, do níž patří také Elektrárna Chvaletice, projde restrukturalizací také kvůli propadu cen uhlí. „Severní energetická odvíjí cenu prodávaného hnědého uhlí od ceny uhlí černého. Propad je tak velký, že by v roce 2017 mohl představovat miliardu korun,“ odhadl Krob.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody