Na podzim hrozí opět fronty na uhlí

Uhelné_sklady_wikipedia_ŠJů_compressed

Lidé bohužel nechávají nákup uhlí na zimu na poslední chvíli, ve skladech zatím na zákazníky čekají. Foto: wikipedia.org ŠJů

Lidé zatím nevyslyšeli výzvy obchodníků a nepředzásobují se uhlím. Na podzim tak opět hrozí dlouhé čekací lhůty a pořadníky, jako v loňském roce.

Pokud lidé nezačnou objednávat uhlí v těchto měsících, tak hrozí, že se bude opakovat situace z loňského října a listopadu,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Čtěte také:
Zájemci čekají, ale uhlí není
S uhlím najezdil půl milionu kilometrů

Letos bude navíc situace ještě více specifická v tom, že v Česku díky dotacím výrazně přibylo kotlů spalujících jeden konkrétní druh uhlí. O ten se tak dá očekávat zvýšený zájem. Zatím však lidé uhlí nenakupují. „Jezdí poměrně málo, kapacita zdaleka není využitá,“ řekl ředitel jednoho z prodejních skladů uhlí Jiří Heřmánek.

Loni v říjnu byly sklady již téměř prázdné. Venku už mrzlo a lidé na uhlí v pořadnících čekali i týdny. Před doly zase byly fronty prázdných kamiónů. Na trhu chyběl jeden konkrétní typ uhlí.

Letos je zatím uhlí dostatek. Naplno pracují i v dolech. Problém ale je, že uhlí se nedá měsíce skladovat venku. Uhlí ve skladech zatím pytlují, aby se nezkazilo. Sklady se tak nemohou předzásobit ve velkém.

Uhlí pro moderní kotle dokáží vyrobit pouze ve dvou dolech v zemi. Jeden z nich, lom ČSA, se ale za šest let zavře, protože vláda u něj nedovolila prolomení těžebních limitů.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710